تزریق ژل

تزریق ژل

امروزه روش های زیادی برای جوانسازی وجود دارد . با بالارفتن سن تغییراتی در ظاهر فرد به وجود می آید. یکی از این تغییرات به وجود آمدن خطوط و چین هایی در اطراف چشم و بالای ابرو می شود. همچنین روش هایی بی خطر برای پر حجم کردن لب و از بین بردن خط خنده وجود دارد . تزریق ژل یکی از روش های جوانسازی صورت می باشد که در نواحی صورت مانند لب و اطراف چشم به کار می رود. این روش که نیازی به جراحی نداشته و در کوتاهترین زمان انجام می شود برای فرد مناسب می باشد . در ادامه به بررسی مفصل و دقیقی درباه این موضوع می پردازیم.

عملکرد تزریق ژل

پوست از ماده ای مفید به نام اسید هیالورونیک تشکیل یافته است و این ماده در سنین جوانی باعث نگه داشتن پوست شده و حجم آن را حفظ می کند. همچنین این ماده فضایی بین الیاف کلاژن و الاستین را پر می کند که در جوان نگه داشتن پوست بسیار موثر می باشد . با افزایش سن میزان این ماده در پوست کم شده و باعث ایجاد چروک و خطوط در نواحی از صورت و بدن می شود. همچنین از حجم پوست کاسته و در نواحی مانند لب اثر گذاشته و پوست آن را نازک می کند. با تزریق ژل به نواحی مورد نظر پوست را آبدار کرده و چاله های ایجاد شده در آن را پر کند از طریق تزریق ژل چین و چروک ها از بین می رود و پوست جوان می شود . روش های دیگری مانند تزریق بوتاکس برای جوانسازی وجود دارد که عملکرد و نوع آن با تزریق ژل متفاوت می باشد .

اقدامات بعد از تزریق ژل

  1. عدم رساندن آب به نواحی که تزریق ژل انجام شده است
  2. تا یک روز بعد از تزریق ژل فعالیت ورزشی مانند ایروبیک را انجام ندهید.
  3. به مدت سه هفته بعد از تزریق صورتتان را ماساژ ندهید.
  4. ایجاد تورم و کبودی بعد از تزریق طبیعی است و بعد از مدتی بهبودی حاصل می شود.
  5. برای اینکه نتیجه تزریق را ببینید تا یک هفته صبر کنید اگر تغییری به وجود نیامد بعد از گذشت سه هفته برای تزریق مجدد اقدام کنید .

تزریق ژل

هزینه تزریق ژل

هزینه تزریق ژل به عوامل مختلفی از جمله ماندگاری اثر آن ، میزان تزریق ، کیفیت بستگی دارد . ماندگاری تزریق ژلی که یک تا دو سال است دو برابر هزینه ژلی است که تا 6 ماه دوام دارد . همچنین ژلی که محصول کشورفرانسه یا کاناداست و دارای ماندگاری یک ساله می باشد گرانتر از برند محصول چین است که دارای ماندگاری 6 ماهه است. همچنین برخی از چین و چروک ها دارای عمق زیادی می باشند و باید بیش از حد معمول تزریق انجام شود. به همین دلیل قیمت تزریق 2 برابر بیشتر از حد معمولی است.

عوارض تزریق ژل

در صورتی که تزریق ژل به درستی انجام شود و از موادی با کیفیت مرغوب استفاده شود عوارضی برای فرد ندارد. باید در مراجعه به پزشک برای تزریق ژل حتما از او درباره نوع برند و نحوه انجام آن جویا شوید. جنس ژل باید به گونه ای باشد که در ابتدا بدن به آن هیچ واکنشی نشان نداده و به تدریج شکل و قوام خود را در زیر پوست در قسمتی که تزریق شده از دست ندهد. ژلی که دارای کیفیت مرغوب نباشد تا چند ماه اول مشکلی ایجاد نمی کند و بعد از گذشت چند سال به صورت گلوله گلوله شده و تخلیه آنها از پوست نیز دشوار می باشد. همچنین باید دقت داشته باشید که پزشک قبل از تزریق قسمت مورد نظر را ضد عفونی کرده و در شرایط استریل استفاده کند . در غیر این صورت ناحیه که تزریق صورت گرفته دچار عفونت میکروبی می شود. در این صورت درمان ضد میکروبی برای این عفونت وجود دارد . البته بعد از تزریق ژل فرد تا دو یا سه روز دچار تورم و کبودی در ناحیه تزریق شده می شود که موقت بوده و بهبود می یابد که نباید نگران بود .

اقدامات پیش از تزریق ژل

  1. از داروهایی مانند آسپرین ، ایبوپروفن ، ضد التهاب یا روغن ماهی و ویتامین E قبل از تزریق ژل خودداری شود تا از کبودی در ناحیه تزریق بعد از آن پیشگیری شود.

ژل خطرناک

باید به نوع ژل ها قبل از تزریق آن توجه داشت . برخی از ژل ها عوارض خطرناکی برای فرد دارد که قابل درمان نمی باشد . یکی از این ژل ها ، نوع پاژ می باشد که دارای اثر دائمی می باشد . به نظر بسیاری از پزشکپان این ژل با دارا بودن مونومرهای سرطان زا امکان ابتلا به سرطان را برای افرادی که از این ژل تزریق کرده اند فراهم می کند. از دیگر عوارضی که در اثر تزریق این ژل وجود دارد اینست که فرد دچار حساسیت شده و بدن در برابر این ماده مقاومت نشان می دهد که باعث ایجاد گرانولوما می شود. در این صورت ژل تزریق شده سفت می شود و تمام صورت را دچار تورم می کند.

تزریق بوتاکس 2

ژل مناسب برای تزریق

قبل از تزریق ژل باید توجه داشت که چه ژلی برای چه کاربردی مناسب می باشد. مثلا برای افرادی که دارای خط خنده عمیقی هستند باید از ژلهای استفاده شود که دارای غلظت بیشتری بوده و دوام زیادی دارند . برای این کار از ژل های با دوام 1 تا 2 ساله استفاده می شود. برای نواحی از صورت مانند اطراف چشم که دارای عمق کمتری می باشد از ژل های رقیق تر با دوام کمتری استفاده می شود.

مدت زمان تاثیر تزریق ژل

میزان ماندگاری ژل به نوع تزریق و برند آن بستگی دارد . به طور میانگین مدت زمان تاثیر ژل بین 6 ماه تا دو سال می باشد. ممکن است اثر ژل از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد و تا یک تا دو ماه تفاوت داشته باشد . در صورتی که تزریق به صورت سطحی باشد دوام کمتری داشته و در صورتی که عمقی باشد دوام بیشتری دارد . همچنین وقتی ژلی با مدت زمان ماندگاری 1 سال می باشد به این معنی نیست که در طول یکسال باعث پرکردن حجم پوست می شود بلکه به این معنی است که تا 6 ماه اول تاثیر آن خوب است و به تدریج از اثر آن کاسته میشود.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر سارا لطفی ، متخصص پوست
 

پاسخ

نوزده − 9 =