کریوتراپی

کریوتراپی

کرایوتراپی یک روش ایمن برای از بین بردن ضایعات پوستی می باشد که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، در این روش در ابتدا بررسی های لازم و نمونه برداری ها در صورت نیاز از ضایعه صورت می گیرد و بعد از آن توسط متخصص پوست زگیل و دیگر توده های غیر طبیعی منجمد می شود .

کریوتراپی

کریوتراپی

نحوه انجام کرایوتراپی

کرایوتراپی روشی می باشد که بصورت سرپایی انجام می گیرد، با استفاده از این روش می توان با ناگهانی سرد کردن و فریز کردن سلول های مورد نظر ضایعه پوستی را تخریب کرد و از بین برد . برای انجام کرایوتراپی از مواد خاصی استفاده می شود که در زیر به بیان توضیحاتی در رابطه با این مواد پرداخته شده است :

دی اکسید کربن

برای از بین بردن ضایعات پوستی با استفاده از دی اکسید کربن از یک سیلندر که شامل این ماده می باشد استفاده می شود . در درمای خیلی پایین با استفاده از دی اسکید کربن ضایعه پوستی انجماد و فریز می شود .

نیتروژن مایع

بر اساس اندازه ضایعه و قطر آن نیتروژن مایع در دمای مشخصی مورد استفاده قرار می گیرد، برای مدت چند ثانیه به منظور فریز و انجماد کردن نیتروژن بروی پوست قرار می گیرد .

اتردایمتیل و پروپان یا (DMEP)

در دمای مشخصی متناسب با اندازه و محل ضایعه با استفاده از یک اپلیکاتور فوم زگیل ها از بین می روند.

نیتروژن مایع شایعترین روشی می باشد که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد ، ممکن است بیمار در هنگام کرایوتراپی درد و سوزشی را احساس نماید که زود گذر و موقتی می باشد .

کاربرد کرایوتراپی

  • از بین بردن ضایعات ویروسی مانند زگیل
  • از بین بردن خال های ملانوسیتیک
  • رفع زگیل در افراد سالخورده
  • از بین بردن ضایعات توموری خوش خیم

مراقبت‌های پس از کرایوتراپی

در مرحله بهبودی بعد از کرایوتراپی لازم است مراقبت هایی صورت گیرد ، تاول و پوسته پوسته شدن محلی که کرایوتراپی شده است طبیعی می باشد به هیچ عنوان تاول و پوسته های ایجاد شده را دستکاری نکنید و از کندن پوسته ها خودداری نمایید ، به منظور جلوگیری از بروز عفونت بهداشت را بطور کامل رعایت کنید شست و شوی روزانه ناحیه کرایوتراپی شده توصیه می شود .

برخی از خدمات دکتر سارا لطفی متخصص پوست، مو، زیبایی و لیزر

راه های ارتباطی

شماره های تماس: 021-22579305-6 – 09306907797

پیج اینستاگرام

کانال تلگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

مدیریت سایت دکتر سارا لطفی متخصص پوست، مو، زیبایی و لیزر

 

پاسخ

پنج × دو =