دکتر سارا لطفی » مقالات » جوانسازی پوست
۱۱ دقیقه
جوانسازی پوست

جوانسازی پوست

آنچه می خوانید...

پوست زیبا می تواند تاثیرات زیادی را در زیبایی و جذابیت چهره افراد داشته باشد. جوانسازی پوست می تواند به افراد در داشتن پوست زیبا و جوان کمک کند. امروزه راه های مختلفی برای رسیدن به پوستی زیبا و جوان وجود دارد. بیشتر افراد با بالا رفتن سن خود و ورود به دوره میانسالی و یا به دلیل عوامل محیطی و طبیعی در پوستشان تغییراتی ایجاد می شود، در نتیجه در این افراد نیاز به ترمیم و جوانسازی پوست احساس می شود. در مواردی که آسیب دیدگی پوست کمتر باشد کرم ها و لوسیون های مختلفی می توانند برای فرد موثر باشند، اما اگر آسیب های وارد شده به پوست شدید باشند  برای درمان نیاز به روش های تخصصی تر می باشد.

جوانسازی پوست امروزه طرفداران بسیار زیادی دارد و افراد بسیاری اعم از مرد و زن خواهان جوانسازی و شادابی پوست خود هستتد، چروک های ریز و درشتی که در پوست ایجاد می شود، از نشانه های پیری و افزایش سن می باشد که امروزه به راحتی می توان با روش های جوانسازی پوست که شامل تزریق چربی، تزریق بوتاکس، تزریق ژل، هایفوتراپی ، لیزر فرکشنال co2 ، سابسیژن، میکرونیدلینگ و میکرودرم ابریژن می شود به راحتی میتواند چین و چروک های روی پوست را که بدلیل افزایش سن بوجود آمده است و جای اسکار و جوش را از بین ببرد و ظاهر شاداب و جوانی را در پوست ایجاد کند.

 

هر یک از این روش ها مزایای خاص خود را دارد برای انتخاب یک روش مناسب در ابتدا باید متخصص پوست معاینات لازم را انجام دهد و عمق چین و چروک و اسکار های روی پوست را بررسی کند تا بتواند یک روش مناسب انتخاب نماید ، برخی از افراد تصور می کنند که تنها راه از بین بردن چین و چروک روی صورت تزریق بوتاکس می باشد ، یعنی در واقع در بین عموم مردم این روش جوانسازی پوست بیشتر شناخته شده است . در این مقاله در رابطه با روش های جوانسازی پوست توضیحاتی داده می شود تا با آشنایی این روش ها بتوانید نتایج خوبی را از جوانسازی پوست خود دریافت نمایید .

جوانسازی پوست
جوانسازی پوست

متخصص پوست می تواند به راحتی با کمک آزمایشات و بررسی های دقیق نوع درمان را برای هر فرد تشخیص دهد. برای جوانسازی پوست مشاوره با کمک متخصص پوست می تواند بسیار کمک کننده باشد . متخصص پوست می تواند تشخیص دهد که هرنوع پوست در افراد چه درمانی را نیاز دارد .

جوانسازی با استفاده از بوتاکس

بوتاکس در واقع یک سم طبیعی می باشد که می تواند هنگام نفوذ به لایه های زیرین پوست، سبب تضعیف سیستم عصبی در افراد شود ،در نتیجه می تواند در مدت زمان بسیار کوتاهی، عصب های غیر ارادی را فلج کند. تزریق بوتاکس نمی تواند سبب از بین رفتن چین و چروک ها ی پوست به طور قطعی شود، بلکه تنها می تواند با خاصیتی که دارد از عمیق شدن آن ها جلوگیری کند .

با استفاده از تزریق بوتاکس می توانیم در جهت بر طرف کردن چین و چروک های ایجاد شده در پوست که می تواند به دلایل پیری در افراد ایجاد شوند اقدام کرد. لازم به ذکر است که طریقه تزریق بوتاکس و همچنین نوع بوتاکس می تواند در نتیجه کار موثر باشد.

در صورتی که شما تصمیم به از بین بردن همیشگی چین چروک های صورت خود دارید بهتر است از سایر روش های جوانسازی پوست استفاده کنید. بوتاکس تنها می تواند در مدت 3الی 6ماه چین و چروک های ایجاد شده بر روی پوست شما را از بین ببرد.

 بوتاکس در نواحی مختلف صورت مانند خط اخم، پیشانی، دور چشم و زیر ابرو زده میشود. بوتاکس یک روش بی خطر برای جوانسازی پوست است به شرطی که توسط افراد متخصص انجام شود. تزریق بوتاکس توسط افراد غیر حرفه ای در آرایشگاه ها به هیچ عنوان توصیه نمیشود.

بوتاکس
تزریق بوتاکس صورت

جوانسازی پوست با کمک تزریق ژل

تزریق ژل یکی دیگر از روش هایی می باشد که می تواند به داشتن پوستی زیبا و جوان در افراد کمک کند. تزریق ژل در افرادی که در اطراف لب و یا پیشانی هایشان چین و چروک های عمیقی دارند موثر باشند. متخصص پوست در این روش با تزریق تنها چند سی سی ژل در اطراف لب ها می تواند خطوط را از بین ببرد.

گاهی برخی افراد در ناحیه گونه ها و لب ها دچار شلی و افتادگی می شوند ،متخصص پوست در این موارد تزریق چند سی سی ژل را پیشنهاد می کند. ژل ها و یا پر کننده های فیلر می توانند سبب جوانسازی در این نواحی شوند. با داشتن لب هایی فرم گرفته و جذاب زیبایی در شما دو چندان می شود. تنها موردی که باید در تزریق ژل در نظر گرفته شود این است که تزریق ژل برای دوام و ماندگاری خود نیاز به ترمیم دارند، زیرا مواد استفاده شده در ژل ها توسط بدن جذب می  شوند  در نتیجه برای حفظ خود نیاز به ترمیم دارند ،این تمدید بهتر است هرشش ماه تا یکسال در افراد انجام شود.

جوانسازی پوست با کمک لیفت صورت

لیفت صورت یکی دیگر از روش های جوانسازی پوست می باشد. لیفت صورت بیشتر برای افرادی که چهره ای ناراحت و خسته دارند و همچنین در نواحی پیشانی دچار افتادگی های شدید هستند موثر می باشد. در تمامی افراد با افزایش سن پوست قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد در نتیجه سبب ایجاد چین و چروک در پوست می گردد ابروها و پیشانی در این موارد ،بیشتر نواحی درگیر هستند. در صورتی که دچار افتادگی ها در نواحی پیشانی و ابرو ها هستید می توانید با کمک  لیفت صورت 10 سال جوانتر شوید .لازم به ذکر است که در برخی از افراد لیفت کلی صورت نیازمی باشد در نتیجه همزمان با لیفت صورت جراحی های دیگری نیاز می باشد.بازسازی پوست و جراحی پلک از جمله جراحی هایی می باشد که بیشتر همراه با لیفت صورت برای جوانسازی پوست انجام می شود .

لیفت صورت می تواند چه تغییراتی را در پوست ایجاد کند؟

 • از بین رفتن خطوط اخم و همچنین خطوط عمودی در بین ابرو ها
 • از بین رفتن چروک های موجود در پیشانی ،بین چشم ها و همچنین پل بینی
 • لیفت صورت می تواند سبب بالا کشیدن ابرو های افتاده بر روی پلک شود .
 • در نتیجه می توان گفت با کمک لیفت صورت می توانیم به پوستی جوان و زیبا برسیم .

توجه داشته باشید قبل از انجام روش های جوانسازی پوست بهتر است به متخصص پوست ، مو و زیبایی مراجعه نمایید . دکتر سارا لطفی متخصص پوست ، پس از بررسی شرایط پوست بیمار و نوع عارضه به درمان مشکلات پوستی افراد می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02122579338 – 02122579307 – 093069077977 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

 

جوانسازی پوست با کمک تزریق چربی

یکی دیگر از روش هایی که برای جوانسازی پوست بسیار مورد استفاده قرار می گیرد تزریق چربی است. تزریق چربی در 3 مرحله انجام گیرد که در زیر در رابطه با هر مرحله توضیح مختصری داده شده است تا در این زمینه اطلاعات لازم را بدست اورید

 برداشت چربی

اولین مرحله در تزریق چربی ، برداشت چربی می باشد،از اندام های اهدا کننده مانند شکم و پهلو با روش لیپوماتیک که دارای لوله کانولا می باشد و با حرکات ارتعاشی چربی تخریب می شود و با قدرت مکش از بدن استخراج می شود . لیپوماتیک برای استخراج چربی یک روش بسیار مطمئن می باشد، دستگاه لیپوماتیک به گونه ای طراحی شده است که با حداقل آسیب، چربی را از بدن استخراج می نماید.

جدا کردن سلول های چربی

زمانی که به میزان مورد نیاز چربی از نواحی اهدا کننده گرفته شد ، در درون ظرف خاصی ریخته می شود و در دستگاه سانتریفیوژ چرخانده می شود تا ناخالصی ها از آن جدا شود به هیچ عنوان نمی توان چربی استخراج شده را بدون پاکسازی در ناحیه مورد نظر تزریق کرد .

تزریق کردن چربی

در مرحله آخر چربی جداسازی شده در نواحی مورد نظر تزریق می شود ، با تزریق چربی چین و چروک صورت به طور کامل از بین می روند و ظاهر زیبایی در پوست ایجاد می شود .

مزایا و فواید تزریق چربی

 • از مزایای مهم تزریق چربی می توان به این مورد اشاره کرد که هیچ گونه احتمال بروز واکنش معکوس یا آلرژیک وجود ندارد زیرا چربی از بدن خود فرد گرفته می شود و به هیچ عنوان از چربی شخصی دیگری برای تزریق استفاده نمی شود.
 • در بدن بیمار چربی به مقدار بسیار زیادی وجود دارد، به همین علت به هر اندازه که نیاز باشد می توان از چربی های استخراج شده استفاده کرد اما باید توجه نمایید که فرد کاندید این عمل نباید به هیچ عنوان بسیار لاغر اندام باشد ، همچنین امکان فریز کردن چربی وجود دارد و در صورت نیاز می توان دو مرتبه از چربی برای جوانسازی پوست استفاده کرد.
 • ماندگاری تزریق چربی بسیار بالا می باشد، سلول های چربی تزریق شده برای مدت های طولانی در ناحیه تزریق شده باقی می مانند و بعد از گذشت مدت طولانی به مرور زمان جذب بدن می شود.
 • خطرات و مضرات تزریق چربی بسیار پایین می باشد، این تزریق جزو ایمن ترین روش های شناخته شده است و هیچ گونه عارضه خاصی گزارش نشده است.
 • از مزایای دیگر تزریق چربی می توان به این مورد اشاره کرد که میتوان همزمان هم نواحی که چربی اضافی دارد با تخلیه چربی کوچک کرد، و هم از چربی استخراخ شده برای جوانسازی پوست استفاده کرد.

جوانسازی پوست با مزوتراپی

در این روش متخصص پوست برای جوانسازی پوست از تحریک فیزیکی و شیمیایی استفاده می کند . از داروهای مختلف به مقدار بسیار کمی در بدن فرد با توجه به شرایط درمان  تزریق می شود . مزوتراپی همانند شلیک گلوله دارویی به نقطه ای از بدن می باشد. تعداد جلسات مزوتراپی به عارضه درمان بستگی دارد هر چه این عارضه شدید تر باشد در نتیجه تعداد جلسات هم به نسبت افزایش می یابد.

جوانسازی پوست 2
جوانسازی پوست

جوانسازی پوست با لیزر فرکشنال co2

اگر از لکه های پوستی، جای جوش، چین و چروک و شل شدگی پوست رنج میبرید نگران نباشید! با لیزر فرکشنال شما میتوانید دوباره پوستی جوان و شاداب داشته باشید.

جوانسازی پوست با سابسیژن

سابسیژن بهترین روش از بین بردن جای زخم و آکنه هست. دراین روش پزشک متخصص به کمک ابزار مخصوص قسمت آسیب دیده را برمیدارد تا تولید کلاژن چند برابر شود. این کار کمک میکند جای زخم ها به مرور بهتر شود.

جوانسازی پوست با میکرونیدلینگ

از دیگر روش های جوانسازی پوست میتوانیم به میکرونیدلینگ اشاره کنیم. این روش نیز غیر تهاجمی بوده و باعث ترمیم پوست آسیب دیده میشود. در این روش از سوزن های بسیار ریز برای کلاژن سازی استفاده میشود. این روش بسیار پیشرفته بوده و نتایج شگفت انگیزی دارد.

جوانسازی پوست با کمک کربوکسی تراپی

می توان گفت کربوکسی تراپی هم یکی دیگر از روش های جوانسازی پوست صورت می باشد. کربوکسی تراپی در واقع شبیه مزوتراپی می باشد که در آن به جای تزریق مایعات از گاز دی اکسید کربن برای از بین بردن چین و چروک استفاده می کنند . این روش به صورت سرپایی و بدون بی هوشی برای بیمارانجام می شود و می تواند مشکلات پوستی در افراد را در کمترین زمان برطرف کند .

تمامی روش های ذکر شده می توانند بنا بر شرایط بیمار و تشخیص پزشک برای بیمار انجام شود .

 

روش های پاکسازی پوست

از روش های مهم پاکسازی پوست میتوان به پیلینگ، لایه بردار و میکرودرم اشاره نمود .

 • میکرودرم

در روش میکرودرم کل پوست با یک ماده معدنی بی ضرر که همان پودر اکسید آلومینیوم، دورن این پودر کریستال های ریز وجود دارد که با برخورد به پوست موجب ساییدگی آن می شود و در نهایت سلول های مرده را از سطح پوست جدا می کند. با انجام این کار روند ترمیم پوست فعال می شود.

 • پیلینگ

یکی از روش های مناسب برای از بین بردن بافت مرده پوست ، جای جوش ، کاهش چین و چروک ایجاد شده به روی سطح پوست و … می باشد.

 • لایه بردار

هنگامی که احساس کردید پوست شما شادابی قبل را نداشته ، رنگ پوست شما تیره شده و … می توانید با استفاده از لایه بردار ها بافت مرده را از سطح پوست خود پاک کنید و شادابی را به پوست خود باز گردانید.

هزینه روش های جوانسازی پوست

همان طور که در پاراگراف های قبل مطالعه کردید روش های مختلفی برای جوانسازی پوست وجود دارد. با مراجعه به پزشک متخصص پوست و معاینه توسط ایشان بهترین و مناسب ترین روش به شما پیشنهاد خواهد شد. هزینه هر یک از این روش های درمانی با یکدیگر متفاوت است. در هر روش نیز با توجه به میزان آسیب دیدگی پوست و مقدار کاری که قرار است بر روی پوست انجام شود هزینه متغیر خواهد بود.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید.

 

دکتر سارا لطفی

دكتر سارا لطفى متخصص پوست، مو، زيبايى و ليزر و عضو انجمن متخصصين پوست ايران در سال ٩٠ بعد از گذراندن ٤ سال دوره دستيارى در دانشگاه علوم پزشكى شهيد بهشتى تهران با نمره ممتاز و كسب رتبه اول بورد شفاهى فارغ التحصيل شده و موفق به اخذ مدرك بورد تخصصى پوست، مو و ليزر شده است.

6 پاسخ

  1. سلام هزینه تزریق چربی به میزان چربی و ناحیه مورد نظر بستگی دارد . انجام این روش درد خیلی کمی دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *