دکتر سارا لطفی » مقالات » سوالات متداول لیزر موهای زائد
۷ دقیقه
سوالات متداول لیزر موهای زائد

سوالات متداول لیزر موهای زائد

آنچه می خوانید...

سوالات متداول ورایج پیرامون لیزرموهای زائد

موهای زائد معضلی است که خانم ها را دچار نگرانی و دلهره می کند و باعث روی آوردن خانم ها برای از بین بردن موهای زائد به روش های مختلف می شود مانند استعمال مواد شیمیایی، ژیلت، یا روش های قدیمی دیگر. یکی از روش های مدرن وامروزی برای رهایی از موهای زائد بدن استفاده ازاشعه دستگاه لیزر است، که زیبایی در خانم ها  را افزایش می دهد.

سوالات متداول لیزر موهای زائد
سوالات متداول لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد بدن چیست؟

لیزر موهای زائد بدن عبارتند از استفاده از دستگاه لیزر برای خلاص شدن از موهای زائد بدن یک فرد است. بطوری که اشعه لیزر را در جایی که موی زائد رشدونمو کرده  پخش می کنند تا موهای زائد آن قسمت از بین برود.

دلیل استفاده از لیزر موی زائد چیست ؟

در صورتی که مشکل موی زائد داشته اید و مشکلات رفع آن را تجربه کرده باشید و حالا یکبار هم لیزر را امتحان کرده اید، آنقدر تفاوت برایتان آشکار است که جواب این سوال را می دانید، لیزر موی زائد صورت و بدن، زندگی شما را متفاوت خواهد کرد به قولی می تواند زندگیتان را به قبل و بعد لیزر موی زائد تقسیم کند . بعد از لیزر شما دیگرعوارض ناشی از وجود موهای ضخیم و ناخواسته، شامل جوشهای چرکی، درد وانتقال عفونت ها ومهم تر از همه بازگشت سریع موها را پشت سر خواهید گذاشت و به دوران طلایی کم مویی پا خواهید گذاشت .

فایده از بین بردن موهای زائد با لیزر چیست؟

روش استفاده از لیزر برای از بین بردن موهای زائد در بدن یک فرد باعث شادابی آن قسمت،  لطافت،  نرمی وعدم رشد سریع ومجدد درآن قسمت را دارد برعکس روش های تقلیدی سابق که خانم ها آن را انجام می دادند.

مزایای لیزر موی زائد چیست؟

 • لیزر موی زائد برخلاف سایر روش ها باعث حذف تدریجی موها خواهد شد .
 • عوارض کمتری دارد .
 • با لیزر موی صورت و بدن شما ظاهر بهتری پیدا خواهید کرد .
 • لیزر باعث اتلاف وقت کمتری خواهد شد .

بهترین لیزر موى زائد کدام است؟

یکی از سردرگمی های جدید برای جویندگان لیزر موی زائد انتخاب مرکز لیزر مناسب و دستگاه لیزر مناسب در میان خیل عظیم مراکز لیزر بعضا غیرمجاز و تنوع دستگاههای موجود است، و حالا سوال این است چطور می توانیم از مجاز بودن مرکز لیزر و موثرترین دستگاه لیزراطلاع و اطمینان حاصل کنیم و نکات مهم در این رابطه این است که حتما باید مرکز تحت نظر متخصص پوست باشد و توجه کنیم دستگاه دارای تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا باشد و نکته مهم دیگر مشاوره گرفتن از پزشک برای انتخاب دستگاه و انرژی مناسب برای پوست شماست، در حال حاضر لیزرهای آمریکایی بخصوص آپوجی بهترین اثربخشی را دارند و با تعداد جلسات کمتر بیشترین اثر را خواهند داشت .

چه پوستی کاندیدای لیزر است؟

نوع پوست خاصی  برای انجام  لیزر تعیین نشده است حتی درعمل لیزربرای  موهای زائد نوع  پوست مهم نیست.  ریز یا درشت بودن موی بدن هم جزء عواملی نیست که در هنگام لیزرایرادی ایجاد کند. با این حال بعضی از پزشکان  معتقدند لیزربر روی  پوست تیره زودتر از پوست روشن تاثیر می گذارد.

آیا عمل لیزر موهای زائد همیشگی است؟

بعضی از خانم ها تصور می کنند که لیزر تنها راه حل مناسب برای خلاص شدن همیشگی از موهای زائد است اما لیزر راه حلی موقت برای خلاص شدن از موهاست، تنها تفاوتش با دیگر روش ها در این است که باعث رشد کند تر، ریز و لطیف مو در آن قسمت می شود.

آیا لیزر موهای زائد بدن دردناک است؟

نقل قول های زیادی پیرامون آن گفته شده است که لیزر موهای زائد دردی ندارد اما باید گفت که  برای از بین بردن موهای زائد چون اشعه را بر آن قسمت و قسمت های حساس قرار می دهند باعث به وجود آمدن بعضی از مشکلات بعد از لیزر می شود که با مرور زمان برطرف می شود.

چگونه می توان موهای زائد را با لیزر از بین برد؟

در ابتدا باید گفت که حق طبیعی خانم هاست برای انجام عمل لیزر و کسی حق دخالت ندارد پس چنانچه تصمیم به این کاررا گرفتید باید در پی یک متخصص پوست خوب و زبردست باشید . متخصص خوب را می توان از طریق پرسمان ، پیگیری از بهترین متخصص یا دوستان جستجو کرد ، زیرا که بهترین آگاهی را در زمینه لیزرنسبت به شما دارند.

قبل از لیزر موهای زائد چه اقداماتی باید صورت گیرد ؟

 • قبل از لیزر حداقل 4 هفته از روشهای کندن مو که ریشه را دستکاری می کنند اجتناب کنید .
 • از آفتاب گرفتن حداقل 3-4 ماه قبل انجام لیزر اجتناب کنید .
 • در صورت موهای زائد از عدم اختلال هورمونی خود مطمئن شوید .
 • ناحیه مورد نظر عاری از هرکرم وعطری باشد .
 • در صورت وجود هر ضایعه پوستی در ناحیه پزشک را مطلع کنید .
 • از عدم باردارى خود اطمینان حاصل کنید .
 • روز قبل از لیزر موها را شیو کنید .

مراقبتهای بعداز لیزرموهای زائد به چه صورت می باشد ؟

 • بلافاصله بعد از لیزر، کرم ترمیم کننده استفاده کنید .
 • استفاده از ضد آفتاب فراموش نشود .
 • در صورت سابقه تبخال تناسلی ولب باید از داروی ضد ویروس استفاده کنید .
 • شستن با آب منعی ندارد اما در بیست وچهار ساعت اول کیسه و لیف نکشید .
 • از مواجه با آفتاب شدید خودداری کنید .
 • در صورت قرمزی و التهاب شدید پزشک خودرا در جریان بگذارید .

آیا لیزر موی زائد عوارض دارد ؟

شایعترین عارضه لیزر موهای زائد؛ احتمال سوختگی پوست است که بیشتر در پوست های تیره و در صورت عدم رعایت درجه مناسب برای پوست فرد مورد نظراست . که البته خوشبختانه اغلب موارد تیرگى هاى بعد لیزر قابل درمان است .

 آیا لیزر سرطان زاست؟

خیر تاکنون هیچ مدرکى دال بر سرطان زا بودن لیزر موى زائد ارائه نشده است .

آیا لیزر زیربغل بر غدد لنفاى تاثیر مى گذارد؟

خیر به هیچ وجه نور لیزر بیشتر از چند میلی متر داخل پوست و تا حد فولیکولهاى مو فراتر نمى رود وهیچ اثر مخربى بر غدد لنفاوى و ارگانهاى داخلى ندارد .

تعداد جلسات لازم براى لیزر مو به چه صورت است ؟

به طور متوسط شش جلسه لیزر نیاز است اما در افراد مختلف و نواحى مختلف پوست تعداد جلسات متفاوت است .

بعد از لیزر چه موقع می توان آفتاب گرفت؟

بهتر است حداقل تا سه ماه بعد از آفتاب گرفتن و یا سولاریوم لیزر موى زائد به تاخیر بیافتد .

در چه کسانى نباید لیزر انجام داد ؟

 • در افراد با صرع کنترل نشده
 • در صورت ابتلا به بیمارى عفونى در ناحیه مورد نظر مثل تبخال یا زگیل
 • در صورت وجود بعضى بیماریهاى خاص پوستى مثل لوپوس و ویتیلیگو (لک و پیس)
 • در افراد با آفتاب سوختگى شدید
 • در صورت باردارى
 • مصرف همزمان بعضى داروها که حساسیت به نور ایجاد مى کنند ،در گذشته بر عدم مصرف رواکوتان تاکید زیادى مى شد که امروزه در مقالات جدید مصرف آن بلا مانع است .

لیزر در ترانس ها به چه صورت است؟

امروز با افزایش تعداد افراد ترانس وآزادی نسبی آنها در انتخاب جنسیت خود، نیاز به لیزر در این افراد بیشتر شده است که بعضى از مراکز به دلیل مسائل قانونى از لیزر آنها اجتناب مى کنند و به نظر مى رسد قوانین در این مورد زیاد شفاف و مشخص نیستند اما از آنجا که آقایان هم حق انتخاب لیزر مو را دارند بنظر نمى رسد لیزر براى آنها منع قانونى داشته باشد.

آیا نوع خنک کننده هم در اثر بخشى و درجه امنیت لیزر موثر است ؟

بله، خنک کننده ها از اجزا مهم هر دستگاه لیزر هستند که از هدف قرار گرفتن ملانین هاى اپیدرم و سوختگى جلوگیرى مى کنند و اما در میان انواع کولینگ ها ایر کولینگ بى خطرترین و موثرترین نوع سرد کننده است که همزمان با لیزر پوست را خنک مى کند.

سن مناسب براى لیزر چه سنى است ؟

در مورد لیزر موهاى زائد هیچ محدودیت سنی ندارد .

چه پوستی کاندیدای لیزر است؟

نوع پوست خاصی برای انجام لیزر تعیین نشده است حتی درعمل لیزر برای موهای زائد نوع  پوست مهم نیست. ریز یا درشت بودن موی بدن هم جزءعواملی نیست که درهنگام لیزر ایرادی ایجاد کند . با این حال بعضی از پزشکان معتقدند لیزر بر روی  پوست تیره زودتر از پوست روشن تاثیر می گذارد .

دکتر سارا لطفی

دكتر سارا لطفى متخصص پوست، مو، زيبايى و ليزر و عضو انجمن متخصصين پوست ايران در سال ٩٠ بعد از گذراندن ٤ سال دوره دستيارى در دانشگاه علوم پزشكى شهيد بهشتى تهران با نمره ممتاز و كسب رتبه اول بورد شفاهى فارغ التحصيل شده و موفق به اخذ مدرك بورد تخصصى پوست، مو و ليزر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *