دکتر سارا لطفی » مقالات » لیزر موهای زائد
۱۱ دقیقه
لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

آنچه می خوانید...

لیزر موهای زائد یکی از بهترین و پرطرفدارترین راه های دائمی از بین بردن موهای زائد بدن زنان و مردان شناخته شده است. در برخی از قسمت های بدن مانند چانه، دور ناف، لب فوقانی و کمر ممکن است به خاطر دلایلی رشد موهای زائد که تیره تر از موهای دیگر هستند افزایش یابد که این موضوع برای بسیاری از افراد آزار دهنده است.

موی زائد چیست؟

موهای زائد نسبت به دیگر موهای بدن ضخیم تر و تیره رنگتر هستند که بیشتر در نواحی چانه، ناحیه تناسلی، شکم، پشت لب، دور سینه و کمر رشد می کنند. رشد موهای زائد بسیار سریع تر از دیگر موهای بدن است که همین موضوع تبدیل به یک موضوع ناخوشایند در افراد شده است.

روش های از بین بردن موهای زائد

روش موقتی از بین بردن موهای زائد

روش های زیادی برای از بین بردن موهای زائد وجود دارد که به صورت موقتی هستند و در مدت زمان کوتاهی دوباره به حالت اولیه خود برمی گردند. برخی از این روش های موقتی از بین بردن موهای زائد اپیلاسیون، کرم های موبر، بند انداختن و اصلاح کردن به وسیله تیغ یا ژیلت است  که علاوه بر موقتی بودن این روش ها ممکن است افراد با انجام برخی از این روش ها دچار حساسیت پوستی شوند.

روش دائمی از بین بردن موهای زائد

در سراسر جهان لیزر موهای زائد ، موثرترین و بادوام ترین راه از بین بردن موهای زائد شناخته شده است. در این روش با استفاده از دستگاه های مخصوص با زدن پالسی از نور به پوست افراد، موهای درون پیاز مو را از بین می برند. با از بین رفتن موهای زائد درون پیاز مو، رشد مجدد موها متوقف می شود. در این روش هیچ آسیبی به پوست شما نمی رسد.

لیزر موهای زائد برای چه افرادی مناسب است؟

کاندیدهای لیزر موهای زائد

در گذشته انجام عمل لیزر موهای زائد فقط مناسب افرادی بود که دارای رنگ پوست سفید هستند، اما باید بدانید که در حال حاضر لیزر موهای زائد برای همه افراد با هر رنگ پوست و در هر سنی امکان پذیر می باشد.

با این حال باید توجه داشته باشید که تعداد جلسات لیزر موهای زائد در افراد با توجه به جنس پوست، رنگ پوست و وجود برخی از بیماری ها متفاوت است. گاها در برخی از افراد ممکن است چندین سال نیاز باشد تا به طورکامل موهای زائد بدن وی از بین برود که این حالت بسیار نادر است.

اگر شما هم از داشتن موهای زائد بدن رنج می برید با استفاده از لیزر موهای زائد می توانید بدون احساس درد و ناراحتی و همچنین بدون حساسیت پوستی، داشتن پوستی صاف و نرم را تجربه کنید.

مزایای لیزر کردن موهای زائد

یکی از مهم ترین و بهترین مزایای لیزر موهای زائد ایجاد حس خوشایند در شما است، عمل لیزر موهای زائد باعث افزایش اعتماد به نفس شما می شود. شما دیگر لازم نیست مدام نگران رشد سریع موهای بدن خود باشید.

 • ممکن است در وهله اول بابت پرداخت هزینه عمل لیزر موهای زائد خود دچار تردید شوید و از انجام این روش منصرف شوید، ولی بهتر است بدانید که که انجام لیزر موهای زائد باعث صرفه جویی در هزینه های شما در طولانی مدت می شود.
 • مورد دیگری که ممکن است شما را دچار تردید در انجام لیزر موهای زائد کند تعداد جلسات درمانی آن است، ولی در نظر داشته باشید که با گذراندن این جلسات برای همیشه ازشر موهای زائد خود خلاص می شوید.
 • از بهترین مزایای این روش، بروز ندادن حساسیت پوستی است. بسیاری از افراد بعد از عمل اپیلاسیون و یا استفاده از تیغ دچار حساسیت های شدید پوستی مانند قرمز شدن پوست، سوزش و خارش شدید پوست و حتی موهای زیر پوستی می شوند. در طی جلسات لیزر موهای زائد، شما هیچ کدام از این حالات را تجربه نخواهید کرد.
 • برخلاف تمام عمل های زیبایی، لیزر موهای زائد نیاز به جراحی و بستری شدن شما ندارد و بلافاصله بعد از انجام دادن آن شما می توانید به فعالیت های روزانه خود برگردید.

اقدامات لازم برای قبل از انجام لیزر

اولین قدم قبل از انجام لیزر موهای زائد این است که شما توسط بهترین متخصص پوست برای بررسی های لازم مورد معاینه قرار بگیرید. در این جلسه معاینه، رنگ پوست شما و دستگاه مناسب برای لیزر پوست شما تشخیص داده می شود. متخصص پوست از شما سوالاتی در رابطه با بیماری های پوستی، مشکلات هورمونی و وجود کیست تخمدان و همچنین در مورد  داروهایی که در چند ماه اخیر مصرف کرده اید می پرسد. تمامی این موارد در نتیجه لیزر موهای زائد شما تاثیر بسزایی دارد پس با دقت کافی به سوالات جواب دهید.

متخصص پوست شما مواردی را از شما می خواهد تا قبل از انجام لیزر مو انجام دهید. برخی از این موارد به صورت زیر است:

 • حدود 2 هفته قبل از شروع لیزر نباید موهای زائد خود را به وسیله روش های موقت مانند اپیلاسیون و یا بند انداختن  از بین ببرید. لازم است یک ماه قبل از لیزر با استفاده از تیغ، موهای زائد خود را اصلاح  کنید تا بهترین نتیجه را از لیزر موهای خود کسب کنید.
 • ممکن است مصرف برخی از داروهای خود را به تجویز متخصص پوست خود قطع کنید تا حساسیت های پوستی شما به حداقل برسد.
 • قبل از انجام عمل لیزر موهای زائد، از گرفتن حمام آفتاب اجتناب کنید.
 • زمانی که برای انجام لیزر موهای زائد خود مراجعه می کنید از زدن لوسیون بدن، عطر و خوشبوکننده ها اجتناب کنید. زیرا استفاده از این موارد ممکن است باعث بروز حساسیت پوستی در شما شود.
 

چه نواحی از بدن مناسب لیزر موهای زائد هستند؟

به طور کلی با پیشرفت دستگاه های لیزر، می توان تمامی نواحی بدن که دارای موی زائد هستند را لیزر کرد. اما رایج ترین نواحی بدن که زنان درخواست لیزر موهای زائد آن قسمت را دارند پشت لب، چانه، کشاله ران، ناحیه تناسلی و زیر بغل می باشد. در این بین مردان هم برای رفع موهای زائد کمر، شانه ها و ریش خود به مراکز لیزر مراجعه می کنند.

لیزر موی زائد ناحیه بیکینی

از آنجایی که ناحیه تناسلی یکی از حساس ترین نقاط بدن است، حذف موهای زائد این منطقه نیز دردسرهایی دارد. اصلاح کردن این منطقه با ژیلت، وکس و موم مشکلات خاص خود را دارد. اصلاح ناحیه تناسلی با لیزر یک روش کم دردسر با ماندگاری بالا است. تعداد جلسات لیزر ناحیه بیکینی به پاسخ دهی بدن فرد بستگی دارد اما معمولا در تعداد جلسات کوتاهی تا ۱۲ جلسه انجام می شود.

دردی که هنگام لیزر ناحیه تناسلی تجربه می کنید دردی مشابه برخورد نوک سوزن با پوست شما است و برخی افراد به صورت کلی دردی را احساس نمی کنند. تا زمانی که ناحیه تناسلی شما در معرض نور خورشید قرار نگیرید عوارض و خطراتی آن را تهدید نمی کند زیرا به صورت کلی لیزر روشی کم خطر است. البته لازم به ذکر است که اگر با تخصص کافی صورت نگیرد ممکن است که باعث ایجاد سوختگی و زخم در افراد شود.

صحبتهایی وجود دارد که لیزر ناحیه تناسلی ممکن باعث نازایی افراد درآینده بشود اما حقیقت این است که میزان نفوذ اشعه لیزر به مقدار بسیار کمی است و به تخمدان ها برخورد نمی کند.

لیزر موهای زائد صورت

برای اصلاح کردن صورت نیز روش هایی مانند بند انداختن و وکس و حتی استفاده از موچین وجود دارد اما احتمالا متوجه شده اید استفاده از این روش ها باعث شده اند تا رشد موهای صورتتان سرعت بگیرد و حتی تا چند بار در طول هفته مجبور به اصلاح دوباره شوید. در برخی موارد نیز این روش ها باعث قرمزی پوست و ایجاد جوش ها می شوند.

استفاده از لیزر برای از بین بردن موهای زائد صورت یکی از موثر ترین روش ها با ماندگاری بالا است و خطر کمی نیز دارد. خصوصا افرادی که از تنبلی تخمدان رنج می برند در ناحیه صورت خود دارای موهای پرپشت و زخیمی هستند که با روش های معمولی قابل حذف نیست و باید از روش موثر تری مانند لیزر استفاده کنند.

لیزر موهای زیر بغل

ناحیه زیر بغل برای لیزر کردن از محبوبیت زیادی برخوردار است زیرا با سرعت زیاد و در زمان کوتاهی انجام می شود و بسیار تاثیر گذار خواهد بود. بعد از لیزر ناحیه زیر مقداری قرمزی و تورم ایجاد می شود که کاملا طبیعی است و به مرور زمان بهبود پیدا می کند. در واقع به صورت کلی بعد از لیزر امکان سوختگی و زخم وجود دارد اما تنها در صورتی که اپراتور از تجربه کافی برخوردار نباشد در غیر این صورت حتی این مشکلات نیز به وجود نخواهند آمد.

مراقبتهای بعد از لیزر موهای زائد به چه صورت می باشد ؟

در ادامه به چند مورد از مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد اشاره می کنیم

1)بلافاصله بعد از لیزر ،کرم ترمیم کننده استفاده کنید.

2)استفاده از ضد آفتاب فراموش نشود.

3)در صورت سابقه تبخال تناسلی ولب باید از داروی ضد ویروس استفاده کنید.

4)شستن با آب منعی ندارد اما در بیست وچهار ساعت اول کیسه ولیف نکشید.

5)از مواجه با آفتاب شدید خودداری کنید .

6)در صورت قرمزی والتهاب شدید پزشک خودرا در جریان بگذارید.

سوالات متداول در رابطه با لیز موهای زائد

 • چرا لیزر موی زائد؟

در صورتی که مشکل موی زاید داشته اید و مشکلات رفع آن را تجربه کرده باشید وحالا یکبار هم لیزر را امتحان کرده اید،آنقدر تفاوت برایتان آشکار است که جواب این سوال را می دانید،لیزر موی زاید صورت وبدن ،زندگی شما را متفاوت خواهد کرد به قولی می تواند زندگیتان را به قبل وبعد لیزر موی زاید تقسیم کند.بعد از لیزر شما دیگر عوارض ناشی از وجود موهای ضخیم وناخواسته ، شامل جوشهای چرکی، درد وانتقال عفونت ها ومهم تر از همه بازگشت سریع موها را پشت سر خواهید گذاشت وبه دوران طلایی کم مویی پا خواهید گذاشت .

 • مزایای لیزر موی زائد چیست؟

١)لیزر موی زاید برخلاف سایر روشها باعث حذف تدریجی موها خواهد شد

٢)عوارض کمتری دارد

٣)با لیزر موی صورت وبدن شما ظاهر بهتری پیدا خواهید کرد

۴)لیزر باعث اتلاف وقت کمتری خواهد شد.

 • بهترین لیزر موى زائد کدام است؟

یکی از سردرگمی های جدید برای جویندگان لیزر موی زاید انتخاب مرکز لیزر مناسب و دستگاه لیزر مناسب در میان خیل عظیم مراکزلیزر بعضا غیرمجاز وتنوع دستگاههای موجود است، وحالا سوال این است چطور می توانیم از مجاز بودن مرکز لیزر و موثرترین  دستگاه لیزر اطلاع واطمینان حاصل کنیم ونکات مهم در این رابطه این است که حتما باید مرکز تحت نظر متخصص پوست باشد و توجه کنیم دستگاه دارای تاییدیه سازمان غذا وداروی آمریکا باشد ونکته مهم دیگر مشاوره گرفتن از پزشک برای انتخاب دستگاه وانرژی مناسب برای پوست شما ست، در حال حاضر لیزرهای آمریکایی بخصوص آپوجی بهترین اثربخشی را دارند وبا تعداد جلسات کمتر بیشترین اثر را خواهند داشت.

 • آیا لیزر موی زائد عوارض دارد ؟

شایعترین عارضه لیزر موهای زاید ؛احتمال سوختگی پوست است که بیشتر در پوست های تیره و در صورت عدم رعایت درجه مناسب برای پوست فرد مورد نظراست.که البته خوشبختانه اغلب موارد تیرگى هاى بعد لیزر قابل درمان است .

 •  آیا لیزر سرطان زاست؟

خیر تاکنون هیچ مدرکى دال بر سرطان زا بودن لیزر موى زاید ارائه نشده است .

 • آیا لیزر زیربغل بر غدد لنفاى تاثیر مى گذارد؟

خیر بهیچ وجه نور لیزر بیشتر از چند mm داخل پوست وتا حد فولیکولهاى مو فراتر نمى رود وهیچ اثر مخربى بر غدد لنفاوى وارگانهاى داخلى ندارد.

 • آیا لیزر موى زائد دردناک است؟

با وجود متفاوت بودن آستانه درد در افراد مختلف، درد لیزر موهای زائد به صورت درصدى از سوزش در افراد مختلف طبیعى است .

 • تعداد جلسات لازم براى لیزر مو  به چه صورت است ؟

بطور متوسط ۶جلسه لیزر نیاز است اما در افراد مختلف ونواحى مختلف پوست تعداد جلسات متفاوت است .

 • بعد از لیزر چه موقع می توان آفتاب گرفت؟

بهتر است حداقل تا٣ماه بعد از آفتاب گرفتن ویا سولاریوم لیزر موى زائد به تاخیر بیافتد.

 • لیزر موهای زائد برای چه کسانی ضرر دارد؟

١)در افراد با صرع کنترل نشده

٢)در صورت ابتلا به بیمارى عفونى در ناحیه مورد نظر مثل تبخال یا زگیل

٣)در صورت وجود بعضى بیماریهاى خاص پوستى مثل لوپوس و ویتیلیگو (لک وپیس)

۴)در افراد با آفتاب سوختگى شدید

۵)در صورت باردارى

۶)مصرف همزمان بعضى داروها که حساسیت به نور ایجاد مى کنند ،در گذشته بر عدم مصرف رواکوتان تاکید زیادى مى شد که امروزه در مقالات جدید مصرف آن بلا مانع است

 • لیزر در ترانس ها به چه صورت است؟

امروز با افزایش تعداد افراد ترانس وازادى نسبی آنها در انتخاب جنسیت خود ،نیاز به لیزر در این افراد بیشتر شده است که بعضى از مراکز به دلیل مسائل قانونى از لیزر آنها اجتناب مى کنند وبه نظر مى رسد قوانین در این مورد زیاد شفاف ومشخص نیستند اما ازانجا که آقایان هم حق انتخاب لیزر مو رادارند بنظر نمى رسد لیزر براى آنها منع قانونى داشته باشد.

 • آیا نوع خنک کننده هم در اثر بخشى و درجه امنیت لیزر موثر است ؟

بله ،خنک کننده ها از اجزا مهم هر دستگاه لیزر هستند که از هدف قرار گرفتن ملانین هاى اپیدرم وسوختگى جلوگیرى مى کنند واما در میان انواع کولینگ ها ایر کولینگ بى خطرترین وموثرترین نوع سرد کننده است که همزمان با لیزر پوست را خنک مى کند.

دکتر سارا لطفی

دكتر سارا لطفى متخصص پوست، مو، زيبايى و ليزر و عضو انجمن متخصصين پوست ايران در سال ٩٠ بعد از گذراندن ٤ سال دوره دستيارى در دانشگاه علوم پزشكى شهيد بهشتى تهران با نمره ممتاز و كسب رتبه اول بورد شفاهى فارغ التحصيل شده و موفق به اخذ مدرك بورد تخصصى پوست، مو و ليزر شده است.

10 پاسخ
  1. سلام جهت اطلاع از هزینه ها به مطب با شماره های 02122579305 – 02122579338 – 02122579307 – 093069077977 تماس بگیرید .

 1. سلام خسته نباشید هم زمان با لیزر موهای زائد می توان از دیگر روش های برای اصلاح استفاده کرد ؟

  1. سلام بهتر است طی این دوره از روشهایی که ریشه را دستکاری می کنند استفاده نشود و شیو بشود یا از پودر موبر استفاده شود .

 2. سلام خسته نباشید ببخشید من پوستم از زمان بچگی لک و پیس داشته و الان تقریبا به طور کامل پوستم سفید شده…. با این وجود بازم نمیتونم از لیزر استفاده کنم؟

 3. سلام خانم دکتر، من دو سال پیش زگیل تناسلی داشتم و با کرایو از بین رفتن و دیگر‌ ظاهر نشدند، لیزر موی زائد برای من ضرر داره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *