دکتر سارا لطفی » متفرقه » اثر خواب بر سلامت مو
۳ دقیقه

اثر خواب بر سلامت مو

آنچه می خوانید...

اثر خواب بر سلامت مو

مقدمه

موها یکی از مهم ترین عناصر زیبایی در زنان و مردان است که تاثیر زیادی در جوان نشان دادن و زیبا شنان دادن افراد دارند.

اما یکی از معضلاتی که طیف گسترده ای از زنان و مردان در رده های سنی مختلفی با  ان مواجه هستند ریزش مو و کاهش میزان کلی موها هستند.

بسیاری از زنان و مردان زمانی که برای درمان ریزش مو مراجعه می کنند در صدد هستند که علل و عوامل زمینه ساز این عارضه نیز آگاه شوند. از این رو از پزشکان می پرسند علت ریزش شدید مو چیست؟.

در این مقاله هدف ما اینا ست که در زمینه ریزش مو و نیز تاثیر کم خوابی بر ریزش مو اطلاعاتی را ر اختبار شما قرار دهیم.

دلایل ریزش مو

ریزش مو این روزها دیگر تقریبا دغدغه ای است که بسیاری از افراد را به خود درگیر کرده است. در این بین واقعیتی که وجود دارد این است که دلایل مختلفی در این عارضه به عنوان علل زمینه سازی شناخته شدند اما این که در دلیلی قطعی و کاملا اثر گذار تشخیص داده شود هنوز اعلام نشده است.

پزشکان معتقدند ریزش مو در مردان بیشتر ناشی از تاثیرات ژنتیکی و وراثتی است که الگوی مردانه دارد و از یک سنی به خصوص آغاز می شود.

 

علل و عوامل موثر ریزش مو

همانطور که در بخش اخیر اشاره شد ریزش مو تک علیتی نیست. تک علیتی نیست بدین معنا است که این عارضه ناشی از صرفا یک دلیل خاص نیست بلکه علل وعوامل مختلفی در بروز این مشکل اثر می گذارد از این رو در بسیاری از افراد این دلایل مختلف است و حتی علت ریزیش مو در مردان و مزنان مختلف است.

از این رو برای ریشه یابی و تشخیص دقیق ریزش مو حتما باید تحت نظرر بهترین متخصص پوست و مو یا بهترین متخصص پوست در تهران معاینات لازم را داشته باشید تا علتی که بیسشترین احتمال وجود دارد تعیین شود.

یکی از مهم ترین مسائلی که نقش به سزایی در ریزش مو و سلامت آن دارد خواب می باشد .

اهمیت خواب برای سلامت مو

اهمیت خواب برای سلامت مو بر کسی پوشیده نیست ، همچنین خواب تاثیرات زیادی بر روی پوست هم دارد از این رو توصیه می شود که حتما در طول شبانه روز حدود 8 ساعت خواب مفید داشته باشید . چرا که بی خوابی و یا پر خوابی باعث می شود که شما دچار مشکلات ریزش مو و آسیب های پوستی بشوید .

آیا ریزش موها به دلیل کمبود خواب است ؟

نداشتن خواب کافی یا محرومیت طولانی مدت از خواب می تواند به مشکلات زیادی در سلامتی جسمانی شما منجر شود. افزایش سطح استرس ناشی از کمبود خواب و کاهش ظرفیت عملکردهای سلولی می تواند منجر به ریزش مو و یا نازک شدن تار مو شود. البته دلایل زیادی وجود دارد که یک فرد خواب مناسبی نداشته باشد که  بسیاری از آن ها می توانند رفع شوند.

رشد مو می تواند تحت تاثیر عوامل دیگر مانند تروما، استرس و اضطراب، سابقه خانوادگی، تغییرات هورمونی و استفاده از داروهای خاص نیز قرار بگیرد. بطور مثال در مردان ریزش مو اغلب از الگوهای موروثی و خانوادگی پیروی می کند.

در صورتی که شما از کمبود خواب در رنج هستید باید علت های آن را شناسایی و تا جای ممکن رفع کنید یا قدم هایی در جهت بهبود آن بردارید. بعضی وقت ها ممکن است این موضوع مستلزم مشاوره گرفتن از پزشکتان باشد. گاها نیز تنها با ایجاد تغییراتی در محیط خواب مثلا با تعویض تشک یا حتی تنظیم حرارت یا نور اتاق خواب مشکل شما حل می شود.

 

 

دکتر سارا لطفی

دكتر سارا لطفى متخصص پوست، مو، زيبايى و ليزر و عضو انجمن متخصصين پوست ايران در سال ٩٠ بعد از گذراندن ٤ سال دوره دستيارى در دانشگاه علوم پزشكى شهيد بهشتى تهران با نمره ممتاز و كسب رتبه اول بورد شفاهى فارغ التحصيل شده و موفق به اخذ مدرك بورد تخصصى پوست، مو و ليزر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *