دکتر سارا لطفی » مقالات تزریق بوتاکس » تزریق بوتاکس زیر بغل
۷ دقیقه
تزریق بوتاکس زیر بغل

تزریق بوتاکس زیر بغل

آنچه می خوانید...

تزریق بوتاکس زیر بغل، یکی از روش‌های موثر برای از بین بردن بوی بد زیر بغل و جلوگیری از تعریق زیاد در این ناحیه است. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که همواره در ناحیه زیربغل به اندازه‌ای عرق می‌کنید که لباستان خیس می‌شود، برای شما بوتاکس زیر بغل گزینه‌ی مناسبی است. برخی افراد دارای غدد تعریق فعالی در این ناحیه هستند و برای جلوگیری از پخش بوی نامطبوع، مجبورند به طور مداوم از محصولات بهداشتی مانند مام، اسپری یا ادکلن استفاده کنند. اما این محصولات به تنهایی نمی‌توانند مشکل را حل کنند و ممکن است مشکل شما بیشتر از یک تعریق ساده باشد. در چنین شرایطی، پزشکان متخصص تزریق بوتاکس زیر بغل را به شما پیشنهاد می‌دهند.

تزریق بوتاکس زیر بغل چیست؟

تزریق بوتاکس زیر بغل چیست؟

بدن به طور طبیعی عرق می کند، اما اگر بیش از حد باشد، باید سریع درمان شود. زیرا تعریق زیاد و رطوبت حاصل از آن، باعث تغییر فلور طبیعى پوست و بروز عفونت‌هاى باکتریایى و قارچی همراه با بوى بد بدن فرد مى‌شود و او را دچار مشکل می نماید. به منظور رفع این عارضه، دئودورانت های بسیار متنوعی وجود دارد و برای هر فردی قابل استفاده است، چه در فرم اسپری و چه در فرم چربی. البته روش دیگر مصرف برخی از داروها به صورت درمان موضعی یا درمان خوراکی نیز وجود دارد .

بسیاری از افراد به علت رطوبت و استرس فراوان، بیش از حد عرق می کنند و از این عارضه رنج می برند. و اسپری ها و داروها آن ها را درمان نمی کند. در برخی موارد، با این حال، آن ها ممکن است در برطرف کردن مشکل عرق بیش از حد، به خصوص در افرادی که مبتلا به هیپوتیروئیدی هستند، موثر نباشد. بهترین روش درمان برای از بین بردن مشکل هایپر هیدروز یا تعریق بیش از حد زیر بغل، تزریق بوتاکس موضعی است. بوتاکس ماده ای است که از نوعی باکتری به نام «کلستریدیوم بوتولینوم» به دست می آید. امروزه از این روش بسیار استقبال شده و طرفداران زیادی پیدا کرده است. تزریق بوتاکس یک روش ساده و موثر است که عوارض جانبی به همراه ندارد و دوره نقاهت آن بسیار کم است و متخصص پوست باتجربه، قادر است که این کار را در مطب مجهز خود انجام دهد.

فواید تزریق بوتاکس زیر بغل

مهمترین مزیت مزایای بوتاکس زیر بغل،  درمان هایپرهیدروزیس یا همان تعریق بیش از حد در این ناحیه است. افرادی که به دلایلی مانند استرس، اضطراب، خجالت یا هیجان به شدت عرق می‌کنند، می‌توانند از تزریق بوتاکس برای کنترل تعریق زیر بغل بهره ببرند.

علاوه بر این، بوتاکس زیر بغل اثرات مثبتی روی کنترل عوارض ناشی از مصرف برخی داروها، که برای بیماری‌ها و اختلالات خاص تجویز می‌شوند و شدت تعریق، به خصوص در ناحیه زیر بغل، را کاهش می‌دهند، دارد. این روش همچنین مزایایی مانند کاهش درد در هنگام تزریق، افزایش اعتمادبه‌نفس، تاثیر مثبت بر زندگی اجتماعی، و عدم نیاز به استفاده مکرر از محصولات بهداشتی مانند مام و عطر را فراهم می‌آورد.

چگونه بوتاکس زیر بغل انجام می شود؟

قبل از انجام تزریق محل هایی که بیش از حد تعریق صورت می گیرد, علامت گذاری شده و سپس تزریق صورت می گیرد. معمولاً ماندگاری این تزریق بین 4 تا 6 ماه می باشد. به طوری که میزان تعریق باقى مانده، با درمان دارویى موضعى قابل کنترل خواهد بود. یکی از ویژگی های مثبت این تزریق به نسبت ناحیه های دیگر نداشتن عوارض برای فرد مراجعه کننده است. اما مراقبت‌ های بعد از تزریق بوتاکس نیز مهم است و کمک می‌کند تا عوارض به وجود آمده هر چه سریع‌تر بهبود یابد.

چه افرادی نباید بوتاکس تزریق کنند؟

• خانم های باردار
• افرادی که اختلالات سیستم عصبی دارند.
• مادران شیرده
• بیماران دیابتی(نوع اول و نوع دوم)
• افرادی که سیستم دفاعی بدنشان بسیار ضعیف است.
• بیمارانی که از داروهای دوز بالای ضد انعقادی مصرف می کنند.
• افرادی که عفونت حساس دارند.
• افرادی که آلرژی یا خارش دارند.
• افرادی که به گونوره دستگاه تناسلی (آقایان یا خانم ها) دچارند.
• کودکان و نوجوانان نابالغ

نحوه انجام تزریق بوتاکس زیر بغل

تزریق بوتاکس در ناحیه زیر بغل محدوده تا حدی مشخص است در همان نواحی رویش مو صورت می گیرد. ابتدا با استفاده از ید و نشاسته مشخص کنید تا در کدام نواحی تعریق بیش از حد صورت می گیرد. نقاط تزریق بوتاکس را مشخص کنید و با فواصل حدود نیم تا یک سانت تزریق را انجام دهید. هر چقدر بوتاکس رقیق تر باشد در حقیقت میزان پخش شدن و انتشار آن افزایش پیدا می کند به همین دلیل می توانید به فاصله یک سانت تزریق انجام شود. بوتاکس در هر ناحیه که تزریق می شود در یک کره به شعاع یک سانت انتشار صورت می گیرد.

ماندگاری تزریق بوتاکس زیر بغل

این تکنیک به عنوان یک روش درمانی بسیار موثر شناخته می‌شود و بر اساس تحقیقات انجام شده تا حدود ۹۰ درصد از تعریق شدید زیر بغل را می‌تواند کنترل کند. مدت ماندگاری تزریق بوتاکس زیر بغل تقریبا ۶ ماه است و پس از آن نیاز به تکرار و ترمیم دارد. اما عوامل زیر می‌توانند در مدت ماندگاری این روش تاثیرگذار باشند:

·       سوخت ‌و ساز بالای بدن که باعث جذب بوتاکس می‌شود و اثربخشی آن را کاهش می‌دهد.

·       تکرار تزریق در مدت زمان مشخصی که می‌تواند به افزایش اثربخشی کمک کند. توصیه می‌شود در فواصل زمانی هفت تا ۱۰ ماه، تکرار این روش را در نظر بگیرید.

·       مدت ماندگاری بوتاکس زیر بغل که می‌تواند بین چهار تا ۱۲ ماه متغیر باشد و وابسته به کیفیت مواد استفاده شده باشد.

بنابراین مشاوره های لازم را از بهترین متخصص پوست در تهران  دریافت نمایید . برای حفظ و ماندگاری این شرایط باید تزریق را به طور مرتب سالی 1 بار با فاصله زمانی بین ۷ تا ۱۶ ماه تکرار کنید تا نتیجه دلخواه خود را به دست آورید.

عوارض تزریق بوتاکس به زیر بغل

عوارض تزریق بوتاکس به زیر بغل

این روش درمانی یک روش بی‌خطر و ایمن است، اما همانطور که در هر تزریق دیگری مانند تزریق بوتاکس صورت و یا نواحی دیگر اتفاق می‌افتد، ممکن است با عوارض جانبی کم‌خطری همراه باشد که پس از مراقبت‌های اولیه بهبود می‌یابند. این عوارض شامل موارد زیر هستند:

۱. کبودی یا احساس درد در ناحیه زیر بغل

۲. سردرد

۳. خونریزی خفیف

۴. تورم بعد از تزریق بوتاکس

۵. بروز علائمی شبیه به آنفولانزا

اگر پزشک متخصص، تزریق بوتاکس را در ناحیه زیر بغل به شکل نادرست و غیر اصولی انجام دهد، احتمال بروز عوارض جدی‌تری وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شوند:

۱. ضعف عضلانی

۲. اختلالات تنفسی

۳. مشکل در بینایی

۴. عدم کنترل مثانه

نتیجه گیری

تزریق بوتاکس زیر بغل یک روش بسیار موثر برای جلوگیری از بوی بد و تعریق زیاد است. اما اگر در این ناحیه تزریق به درستی صورت نگیرد عوارضی را به دنبال خواهد داشت. بنابراین بسیار مهم است که در انتخاب دکتر متخصص پوست دقت فرمایید تا دچار مشکلات نشوید.

سوالات متداول

آیا درمان تعریق زیاد با تزریق بوتاکس امکان پذیر است؟

یکی از کاربرد های تزریق بوتاکس که مورد تایید سازمان بهداشت امریکا می باشد که از سال 2004 اپروبال گرفته است برای درمان تعرق زیاد بدن هست و بسیار هم کاربرد موثری هست. تاثیر در بدن افراد متفاوت هست و در بعضی افراد دوز آن متفاوت است. جالب هست که با تزریق بوتاکس در آن ناحیه موجب می شود که تعریق فرد به طور متوسط حدود شش ماه کاهش یابد و عارضه خاصی ندارد و نیاز به مراقبت های ویژه ای هم نیست.

آیا ممکن هست با حذف عرق بدن فرد دچار مشکل شود؟

در فرهنگ عام عرق بدن بعنوان این هست که موجب می شود سموم بدن دفع شود و ممکن هست با حذف آن توسط پزشک فرد دچار مشکل شود و یا غدد لنفاوی زیربغل فرد آسیب ببیند و موجب مشکل شود لازم توجه است که جواب این سوال ها منفی هست مقدار موادی که شما از طریق تعریق از دست می دهید بسیار کم هست و بدن هیچ گونه وابستگی به این مواد ندارد و هیچ تاثیری هم روی غدد لنفاوی ندارد.

دکتر سارا لطفی

دكتر سارا لطفى متخصص پوست، مو، زيبايى و ليزر و عضو انجمن متخصصين پوست ايران در سال ٩٠ بعد از گذراندن ٤ سال دوره دستيارى در دانشگاه علوم پزشكى شهيد بهشتى تهران با نمره ممتاز و كسب رتبه اول بورد شفاهى فارغ التحصيل شده و موفق به اخذ مدرك بورد تخصصى پوست، مو و ليزر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *