۷ دقیقه
تزریق بوتاکس صورت

تزریق بوتاکس صورت

آنچه می خوانید...

بوتاکس یک سم فلج کننده عضلات است که برای جوان سازی و رفع چین های دینامیک ، چین های که از حرکت عضلات به وجود می آید. این ماده طبیعی در اصل سم بجا مانده از فعالیت یک نوع باکتری است. سمی که قادر است یاخته های عصبی و ماهیچه ها را برای مدتی فلج و متوقف کند. در این مقاله قصد داریم تا در خصوص تزریق بوتاکس صورت و مطالبی نظیر ذیل بپردازیم.

تزریق بوتاکس صورت
تزریق بوتاکس صورت

تزریق بوتکس به صورت

استفاده مکرر از عضلات صورت باعث ایجاد چین و چروک در صورت می شود. قرار گرفتن چین وچروک در پوست صورت بسیار خوشایند نمی باشد. تزریق بوتاکس برای برطرف نمودن این مشکل بوجودآمده است. در هنگام تزریق بوتاکس عضلات صورت که زیاد استفاده شده اند شل می شوند و پوست تا حد زیادی به حالت اولیه باز می گردد و احساس شادی و نشاط دوباره برای فرد به ارمغان می آورد.

نقاط تزریق بوتاکس در صورت

یکی از مهم ترین بخش هایی که برای تزریق بوتاکس صورت از آن استفاده می شود، برای از بین بردن خطوط بین ابرو ها می باشد که در اثر اخم کردن زیاد ایجاد می شود. همچنین تزریق بوتاکس در صورت برای از بین بردن خطوط پیشانی، در نقاط خارجی چشم و خطوط دور چشم، پایین بینی، ناحیه پیشانی و چانه ، خط خنده ،  و … نیز استفاده می شود. این دارو باعث فلج عضلات می شود و فرد بعد از آن نمی تواند اخم کند و چین های عمودی ناشی از اخم ایجاد نمی شود و چین های افقی و چین های پنج کلاغی در قسمت خارجی چشم با تزریق بوتاکس بهبود پیدا می کند.

تاثیر تزریق بوتاکس صورت

تزریق بوتاکس برای از بین بردن خطوط صورت یکی از روش های موثر می باشد که در سال های اخیر مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته است. این روش تاثیر بخصوصی برای از بین بردن چروک صورت و جوانسازی صورت دارد. نحوه ی تاثیر دارو حدود دو روز بعد تغییر اثر آن شروع می شود و بعد از یک هفته تقریبا خودش را نشان می دهد و دو هفته بعد به حداکثر اثر خود می رسد. اثر کامل دارو حدود دو ماه طول می کشد و بعد از دو ماه شروع به کاهش می کند و بعد از شش الی هفته ماه تقریبا اثر دارو از بین رفته است.

عوارض جانبی تزریق بوتاکس

گاهی اوقات ممکن است عوارضی از تزریق بوتاکس ایجاد شود به صورت افتادگی پلک و دوبینی می باشد. نکته بسیار مهم این است که این عوارض صد در صد قابل برگشت هستند و جایی هیچ گونه نگرانی نیست و معمولا بعد از دو تا سه هفته بر می گردد و این عوارض جانبی ناشی از تزریق نادرست است. زمانی که مقدار کمی از دارو به عضلاتی که نباید برسد می رسد و تزریق در آن نواحی انجام می شود این عوارض جانبی رخ می دهد. بنابراین برای پیشگیری از بروز چنین عوارض جانبی بهتر است به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

بوتاکس یک سم فلج کننده عضلات است که برای جوان سازی و رفع چین های دینامیک ، چین های که از حرکت عضلات به وجود می آید. یکی از راه های درمان این چین و چروک ها تزریق بوتاکس صورت می باشد. دکتر سارا لطفی متخصص پوست با استفاده از متدهای نوین و درمانی مجهز استفاده می کند و از بروز عوارض در آینده جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02122579338 – 02122579307 – 093069077977 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .
 

قسمت هایی که برای تزریق بوتاکس صورت مناسب نمی باشند

در برخی قسمت ها تزریق بوتاکس تاثیر چندانی برای رفع چین و چروک ندارد. مانند خطوط دور لب، زیرا هر روز بار ها غذای جویده می شود و صحبت می کنیم بنابراین عضلات مجدد شروع به برگشت می کنند.

یک نکته مهم در تزریق بوتاکس این است که از تزریق بوتاکس برای درمان خطوطی که به علت نور خورشید ایجاد شده نمی توان استفاده نمود. زیرا علت به وجود آمدن این خطوط، عضلات نمی باشند. از دلایل به وجود آمدن این خطوط می توان به کاهش کلاژن و یا رطوبت در لایه های زیرین اشاره نمود.

فواصل تزریق بوتاکس

می توان هر شش ماه دارو را تزریق کرد اما اگر بعد از دو یا سه ماه بوتاکس تزریق شود اثر کامل تری از دارو حاصل می شود. علاوه بر این فلج کامل عضله باعث لاغری آن می شود و اگر این فلج عضله بیش از هشت ماه طول بکشد سبب می شود تا فلج غیر قابل برگشت شود. بنابراین بد نیست افرادی که دوست دارند اثر دائمی و همیشگی از بوتاکس داشته باشند فواصل تزریق را کمتر انتخاب کنند و هر دو تا سه ماه تزریق بوتاکس را تکرار کنند و بعد از حدود شش تا هفت تزریق یک اثر دائمی خواهند گرفت که نیاز به تزریق بوتاکس را کم می کند.

چگونگی اثربخشی تزریق بوتاکس صورت

برای انقباض عضلات دستور هایی صادر می شود که باعث ایجاد چین و چروک می گردد. بوتاکس از ارسال و دریافت دستورات برای انقباض جلوگیری می کنند. در این صورت عضلات نیز شل می شوند. هنگامی که عضلات شروع به شل شدن کنند پوست روی عضلات هم شل می شوند در نتیجه پوست صاف می شود.

کاندیدای مناسب تزریق بوتاکس صورت

بهترن کاندیدای تزریق بوتاکس صورت افرادی می باشند که از سلامت عمومی خوبی بهرمند باشند و حتما سن بیمار برای تزریق بوتاکس باید بالای هجده سال باشد.

موارد عدم استفاده از بوتاکس

مواردی هستند که نباید از تزریق بوتاکس صورت استفاده نمود نظیر:

 • در صورت باردار بودن نباید از تزریق بوتاکس استفاده نمود.
 • در دوره شیردهی به کودک نیز نباید از تزریق بوتاکس به صورت استفاده نمود.
 • اگر دارای مشکلات و اختلال در عصب و عضلات هستید باید به متخصص پوست خود اطلاع دهید.
 • در صورت وجود آلرژی باید تمام مشکلات خود را به متخصص پوست خود اطلاع دهید.
 • اگر دارای افتادگی پلک می باشید نباید از تزریق بوتاکس استفاده نماید.
 • در صورت ضخیم بودن پوست و یا وجود زخم در پوست ناحیه مورد نظر ممکن است که تزریق برای شما انجام نشود.
تزریق بوتاکس صورت

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

 • تا شش ساعت بعد از تزریق بوتاکس دراز نکشد.
 • عقب بردن سر بیش از شصت درجه ممنوع است
 • ماساژ ندهید
 • عضلات تزریق شده را فعال نگه دارید
 • شستن ناحیه مورد نظر تا 24 ساعت ممنوع می باشد.
 • مهم ترین نکته این هست که تا سه ساعت سر خود را پایین نیاورید.
 • عدم استفاده از سشوار (ممکن هست گرمای ناشی از سشوار بوتاکس تزریق شده را به یک سمت هدایت کند)
 • در هنگام خواب به پشت میخوابید و سر را به طرف پهلوها خم نمی شوید.
 • طول اثر بوتاکس از سه روز بعد شروع می شود و چهارده روز پایان اثر بوتاکس هست و بعد از دو هفته به پزشک خود مراجعه می کنید.
 • ممکن هست در هفته اول یک طرف زودتر اثر کند و بالاتر رود و این عارضه طبیعی هست و در پایان چهارده روز متقارن می شود.
 • استفاده از کمپرس سرد

بعد از تزریق بوتاکس تا سه ساعت از کمپرس سرد استفاده می کنید تا سیاه نشود و یخ را در دستمالی بپیچید تا ناحیه مورد نظر خیس نشود و آن را جابجا می کنید تا ناحیه مورد نظر خنک بماند. برای اطلاعات بیشتر مقاله مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس را بخوانید.

آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟

تزریق بوتاکس کمی دردناک است و برای کم کردن درد پیش از تزریق، از پماد های بی حس کننده پوست می توان استفاده کرد. البته درد را به صفر نمی رساند ولی کاملا قابل تحمل است.

هزینه تزریق بوتاکس صورت

هزینه تزریق بوتاکس صورت با توجه به محل های تزریق و میزان مورد نیاز برای تزریق ممکن است متفاوت باشد. بنابراین تا زمانی که توسط متخصص پوست معاینه نشوید نمی توان میزان هزینه مورد نیاز را برآورد نمود.

 

دکتر سارا لطفی

دكتر سارا لطفى متخصص پوست، مو، زيبايى و ليزر و عضو انجمن متخصصين پوست ايران در سال ٩٠ بعد از گذراندن ٤ سال دوره دستيارى در دانشگاه علوم پزشكى شهيد بهشتى تهران با نمره ممتاز و كسب رتبه اول بورد شفاهى فارغ التحصيل شده و موفق به اخذ مدرك بورد تخصصى پوست، مو و ليزر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *