۸ دقیقه
تزریق ژل

تزریق ژل

آنچه می خوانید...

امروزه روش های زیادی برای جوانسازی وجود دارد. با بالارفتن سن تغییراتی در ظاهر فرد به وجود می آید. یکی از این تغییرات به وجود آمدن خطوط و چین هایی در اطراف چشم و بالای ابرو می شود. همچنین روش هایی بی خطر برای پر حجم کردن لب و از بین بردن خط خنده وجود دارد . تزریق ژل یکی از روش های جوانسازی صورت می باشد که در نواحی صورت مانند لب و اطراف چشم به کار می رود. این روش که نیازی به جراحی نداشته و در کوتاهترین زمان انجام می شود برای فرد مناسب می باشد . در ادامه به بررسی مفصل و دقیقی درباه این موضوع می پردازیم.

تزریق ژل چیست؟


تزریق ژل مانند تزریق چربی به صورت روشی غیر تهاجمی و سریع برای اصلاح عیوب صورت است که امروزه افراد زیادی برای افزایش حجم لب، گونه، چانه از بین بردن جای جوش ، رفع خط اخم و خط خنده ، رفع چین و چروک پوست و جوان سازی به سمت آن سوق پیدا کرده اند.

با استفاده از این روش پوست شاداب تر به نظر می رسد و همچنین چین و چروک صورت مثل خطوط لبخند وخطوط اطراف لب و قسمت تحتانی بینی برطرف می شود.

تزریق ژل چگونه عمل می کند؟


پوست از ماده ای مفید به نام اسید هیالورونیک تشکیل یافته است و این ماده در سنین جوانی باعث نگه داشتن پوست شده و حجم آن را حفظ می کند. همچنین این ماده فضایی بین الیاف کلاژن و الاستین را پر می کند که در جوان نگه داشتن پوست بسیار موثر می باشد .

با افزایش سن میزان این ماده در پوست کم شده و باعث ایجاد چروک و خطوط در نواحی از صورت و بدن می شود. همچنین از حجم پوست کاسته و در نواحی مانند لب اثر گذاشته و پوست آن را نازک می کند. با تزریق ژل به نواحی مورد نظر پوست را آبدار کرده و چاله های ایجاد شده در آن را پر کند از طریق تزریق ژل چین و چروک ها از بین می رود و پوست جوان می شود . روش های دیگری مانند تزریق بوتاکس برای جوانسازی وجود دارد که عملکرد و نوع آن با تزریق ژل متفاوت می باشد .

مزایای تزریق ژل

مزایای تزریق ژل


برخی از بهترین مزایای استفاده از تزریق ژل برای جوانسازی پوست عبارت است از:

 • سرعت بالا در رسیدن به نتایج دلخواد

بعد از اینکه عمل تزریق فیلر به پایان رسید در کوتاه ترین زمان ممکن می توانید نتایج حاصل از آن را مشاهده کنید.

 • بدون خونریزی و غیر تهاجمی

از نکات خوبی که در رابطه با این عمل وجود دارد این است که بدون خونریزی و بیهوشی صورت می گیرد و مدت زمان آن نیز کوتاه است.

 • دوره نقاهت کوتاه

تزریق ژل هم در زمان کوتاهی انجام می شود هم پس از آن زیباجو به هیچ مراقبت و استراحت خاصی ندارد.

 • افزایش اعتماد به نفس فرد
 • جوانسازی پوست
 • امکان بازگشت در صورت راضی نبودن از نتیجه عمل

کاربردهای تزریق بوتاکس


استفاده از ژل علاوه بر اینکه باعث فرم دادن به صورت و چهره می شود، کاربردهای دیگری نیز دارد که به آن اشاره می کنیم.

حجم دادن

احتمالا دیده اید که افرادی که از حجم لب های خود راضی نیستند به تزریق ژل رو می آورند. نه تنها برای لب ها، بلکه می توان از تزریق ژل برای حجم دهی به چانه و گونه ها نیز استفاده کرد.

از بین بردن چین و چروک صورت:

گذشت زمان و افزایش سن برای برخی از افراد مشکلاتی مانند ایجاد خطوط بر روی  پیشانی، دوره چشم، اطراف لب و … را به وجود می اورد. از کاربرد هایی که این روش جوانسازی دارد می توان به برطرف کردن این خطوط اشاره کرد.

بازیابی حجم از دست رفته پوست

پیری پوست باعث می شود تا مقدار زیادی از حجم صورت افراد از بین برود و پوست دچار افتادگی و شل شدگی شود. همانطور که می دانید این موضوع سبب ایجاد ظاهری ناخوشایند خواهد شد و از زیبایی چهره افراد می کاهد. تزریق ژل از راهکارهای است که برای برگرداندن این حجم از دست رفته مورد استفاده قرار می گیرد.

جوانسازی بدن

ژل های پر کننده تنها برای جوانسازی پوست صورت کاربرد ندارند و در مواردی برای نواحی دیگری از بدن مانند دست ها و … استفاده می شوند.

از دیگر کاربردهای تزریق ژل می توان به از بین بردن گودی زیر چشم، اصلاح فرم بینی بدون جراحی و … اشاره کرد.

تفاوت ژل و چربی


هر دوی این ها مواد پر کننده هستند که از آن ها برای پر کردن برای زیبایی اصلاح نواقص صورت و فرم دهی آن استفاده می کنیم اما چگونه انتخاب می کنیم که از کدام یک از این ها برای تزریق استفاده کنیم؟ این موضوع به صلاح دید پزشک و شرایط بیمار بستگی دارد و هیچکدام از آنها نسبت به دیگری برتری ندارد.

اقدامات بعد از تزریق ژل


 1. قبل از تزریق ژل انتخاب درست متخصص پوست مهم است و به هرجایی برای تزریق ژل اطمینان نشود. ممکن است مطب ها و کلینیک هایی به صورت غیر قانونی در حال انجام این فعالیت باشند و حتی افرادی همچون ماما ، آرایشگر و یا پرستار ژل را تزریق کنند پس به اعتبار واسم پزشک توجه شود و مطب تاییدیه دار پزشکی باشد.
 2. زمانی که با پزشک مشورت شد و صلاح دیده شد که برای کدام قسمت ها تزریق شود حتما نوع ژل را مطمئن شوید.
 3. فرد باید از مجوز دار بودن ژل  و همینطور تجربه پزشک مطمئن شده باشد.
 4. .هیالورونیک اسید رایج ترین نوع ژل هایی هستند که تزریق می شوند که خوشبختانه حلال آنها موجود است که خوبی حلال این است که اگر عارضه ایی هم در صورت وجود عوارض نادر با این ژل به وجود آید می توان ژل را به راحتی با حلال خنثی کرد
 5. عدم رساندن آب به نواحی که تزریق ژل انجام شده است.
 6. تا یک روز بعد از تزریق ژل فعالیت ورزشی مانند ایروبیک را انجام ندهید.
 7. به مدت سه هفته بعد از تزریق صورتتان را ماساژ ندهید.
 8. ایجاد تورم و کبودی بعد از تزریق طبیعی است و بعد از مدتی بهبودی حاصل می شود.
 9. برای اینکه نتیجه تزریق را ببینید تا یک هفته صبر کنید اگر تغییری به وجود نیامد بعد از گذشت سه هفته برای تزریق مجدد اقدام کنید .

عوارض تزریق ژل

در صورتی که تزریق ژل به درستی انجام شود و از موادی با کیفیت مرغوب استفاده شود، عوارضی برای فرد ندارد.

باید در مراجعه به پزشک برای تزریق ژل حتما از او درباره نوع برند و نحوه انجام آن جویا شوید. جنس ژل باید به گونه ای باشد که در ابتدا بدن به آن هیچ واکنشی نشان نداده و به تدریج شکل و قوام خود را در زیر پوست در قسمتی که تزریق شده از دست ندهد.

ژلی که دارای کیفیت مرغوب نباشد تا چند ماه اول مشکلی ایجاد نمی کند و بعد از گذشت چند سال به صورت گلوله گلوله شده و تخلیه آنها از پوست نیز دشوار می باشد. همچنین باید دقت داشته باشید که پزشک قبل از تزریق قسمت مورد نظر را ضد عفونی کرده و در شرایط استریل استفاده کند . در غیر این صورت ناحیه که تزریق صورت گرفته دچار عفونت میکروبی می شود.

اغلب تنها عوارض قابل مشاهده کبودی مختصر است که با گذاشتن سریع یخ به مقدار محدود برطرف خواهد شد و از بین می رود از نکات دیگر در مورد تزریق ژل امکان وجود کبودی و ورم زیاد در روزهای اول است که همه ی این موارد طبیعی است و باید به ژل فرصت داد تا جا بیفتد و کبودی هم در عرض یک هفته و ورم در عرض یکی دو روز از بین می رود.

درباره تزریق ژل بر اساس تجربه باید گفت ترس ها بیشتر از تمایل از انجام دادن آن وجود دارد و عوارضی که از ژل های قدیمی در ذهنیت مردم وجود دارد و عوارضی که گوشزد شده بیشتر تاثیر منفی بر روی مردم داشته است ، باید این واقعیت را بیان کرد که درست است و باید بسیار مراقب بود و با احتیاط کامل این کار را انجام داد.

در مواردی که متخصص برای بیمار صلاح می بیند و تجویز می کند و خود فرد از نوع ژل مطمئن باشد و باید نوع ژل از متخصص پرسیده و دیده شود، در این صورت عوارض زیادی نخواهد داشت و فواید آن خیلی بیشتر از عوارض آن خواهد بود.

ماندگاری ژل


میزان ماندگاری ژل به نوع تزریق و برند آن بستگی دارد . به طور میانگین مدت زمان تاثیر ژل بین 6 ماه تا دو سال می باشد. ممکن است اثر ژل از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد و تا یک تا دو ماه تفاوت داشته باشد . در صورتی که تزریق به صورت سطحی باشد دوام کمتری داشته و در صورتی که عمقی باشد دوام بیشتری دارد . همچنین وقتی ژلی با مدت زمان ماندگاری 1 سال می باشد به این معنی نیست که در طول یکسال باعث پرکردن حجم پوست می شود بلکه به این معنی است که تا 6 ماه اول تاثیر آن خوب است و به تدریج از اثر آن کاسته میشود.

هزینه تزریق ژل


قیمت تزریق ژل به عوامل مختلفی از جمله ماندگاری اثر آن ، میزان تزریق ، کیفیت بستگی دارد . ماندگاری ژلی که یک تا دو سال است دو برابر هزینه ژلی است که تا 6 ماه دوام دارد . همچنین ژلی که محصول کشورفرانسه یا کاناداست و دارای ماندگاری یک ساله می باشد گرانتر از برند محصول چین است که دارای ماندگاری 6 ماهه است. همچنین برخی از چین و چروک ها دارای عمق زیادی می باشند و باید بیش از حد معمول تزریق انجام شود. به همین دلیل قیمت تزریق 2 برابر بیشتر از حد معمولی است.

دکتر سارا لطفی

دكتر سارا لطفى متخصص پوست، مو، زيبايى و ليزر و عضو انجمن متخصصين پوست ايران در سال ٩٠ بعد از گذراندن ٤ سال دوره دستيارى در دانشگاه علوم پزشكى شهيد بهشتى تهران با نمره ممتاز و كسب رتبه اول بورد شفاهى فارغ التحصيل شده و موفق به اخذ مدرك بورد تخصصى پوست، مو و ليزر شده است.

8 پاسخ
  1. سلام خانم های باردار، در صورت عفونت و آلرژی قبلی به ژل این افراد نمی توانند تزریق ژل داشته باشند .

  1. سلام ماندگاری ژل به عوامل مختلفی نظیر جنس ژل و نوع تزریق می باشد که حداقل آن شش ماه می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *