دکتر سارا لطفی » مقالات » تیرگی زیر چشم ها
۵ دقیقه
تیرگی زیر چشم

تیرگی زیر چشم ها

آنچه می خوانید...

ما اغلب سیاهی زیر چشم را با خستگی یا کم خوابی مرتبط می‌دانیم. در حالی که این موارد ممکن است در ظاهر سیاهی دور چشم نقش داشته باشد، دلایل رایج دیگری مانند رژیم غذایی نامناسب، ژنتیک، ضربه، سیگار کشیدن و قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیز وجود دارد.

سیاهی زیر چشم اغلب به رنگ بنفش، آبی یا قهوه ای تیره به نظر می رسند که البته بستگی به رنگ پوست شما نیز دارد. داشتن سیاهی دور چشم رایج است. به دلایل زیبایی، بسیاری از مردم آرزو دارند که از شر این سیاهی ها خلاص شوند.

از کجا بفهمم زیر چشمم سیاهی هست یا نه؟

دایره های تیره معمولاً در نزدیکی گوشه داخلی چشم بیشتر مورد توجه هستند. پوست این ناحیه ممکن است تیره‌تر از بقیه قسمت‌های صورت شما به نظر برسد، اگرچه بسته به رنگ پوست شما ایت تیرگی متفاوت است.

در افرادی که پوست روشن‌تری دارند، دایره‌های تیره ممکن است آبی یا بنفش به نظر برسند، در حالی که افراد با رنگ پوست تیره‌تر ممکن است دایره‌هایی داشته باشند که قهوه‌ای تیره یا سیاه به نظر می‌رسند. ممکن است پف چشم همراه با حلقه های تیره باشد، اگرچه هر کدام به طور جداگانه نیز می توانند وجود داشته باشند.

از کجا بفهمم زیر چشمم سیاهی هست یا نه

سیاهی زیر چشم یک مسئله نگران کننده پزشکی نیست. با این حال، مردم اغلب احساس می‌کنند که سیاهی‌ها بر ظاهر آن‌ها تأثیر می‌گذارد و به دلایل زیبایی می‌خواهند آن‌ها را از بین ببرند.

بیشتر بخوانید: درمان سیاهی دور چشم

دلایل تیرگی زیر چشم ها

این احتمال وجود دارد که حلقه های سیاه زیر چشم شما به دلیل روند طبیعی پیری باشد. با افزایش سن، پوست کلاژن را از دست می دهد و نازک می شود. پوست نازک تر می تواند رگ های خونی زیر آن را بیشتر نمایان کند و باعث می شود ناحیه زیر چشم تیره تر به نظر برسد.

علاوه بر سن، در اینجا چند دلیل احتمالی سیاهی زیر چشم شما وجود دارد:

آلرژیبدن در پاسخ به یک آلرژن، مانند گرد و غبار یا حیوانات، ماده شیمیایی به نام هیستامین آزاد می کند. هیستامین باعث گشاد شدن رگ های خونی می شود که می تواند آنها را در زیر پوست شما بیشتر نمایان کند.
مالش بیش از حد ناحیه چشمهیستامین می تواند باعث خارش چشم شود. با این حال، مالش بیش از حد می تواند منجر به تورم و التهاب شود یا باعث شکستن رگ های خونی زیر پوست شود که می تواند باعث سیاهی زیر چشم شود.
ضربهتصادفی که به چشم آسیب برسد یا برخورد یک جسم می تواند باعث کبودی اطراف آن شود که می تواند به صورت دایره های سیاه ظاهر شود. همچنین ممکن است سیاهی چشم پس از جراحی زیبایی صورت، جراحی دندان یا عفونت شدید سینوسی ایجاد شود.
ژنتیکهیپرپیگمانتاسیون ژنتیکی یکی از دلایل رایج سیاهی زیر چشم است. در این موارد، پوست اطراف چشم تیره‌تر از بقیه قسمت‌های صورت است – این ویژگی می‌تواند از والدین یا اعضای خانواده به ارث برسد.
خستگیعدم داشتن خواب کافی می تواند باعث کدر شدن پوست شما شود. رنگ پریدگی پوست به رگ های خونی و بافت های تیره تر اجازه می دهد تا از طریق آن بیشتر نمایان شوند. خواب کم شبانه همچنین می تواند باعث ایجاد تورم های زیر چشم شود که ممکن است سایه ایجاد کند و سیاهی دور چشم را ایجاد کند.
کم آبی بدنهیدراتاسیون مناسب برای سلامتی و ظاهر کلی شما مهم است، زیرا آبرسانی به طور منظم باعث ایجاد شادابی و درخشانی در صورتتان می شود. چشم ها بسیار نزدیک به استخوان زیرین هستند، بنابراین زمانی که ما کم آب می شویم، چشم ها گود رفته یا گود به نظر می رسند و دایره های تیره ظاهر می شوند.
هایپرپیگمانتاسیونهایپرپیگمانتاسیون زمانی اتفاق می افتد که لکه های پوست تیره تر از بقیه پوست در آن ناحیه به نظر می رسند. این می تواند در هر جایی از بدن اتفاق بیفتد، اگرچه بیشتر در صورت و دست ها دیده می شود. در حالی که ژنتیک می تواند در هیپرپیگمانتاسیون نقش داشته باشد، عوامل دیگری مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید، هورمون ها یا آسیب نیز می توانند تاثیر گذار باشند.
سیگار کشیدنبر اساس مطالعه‌ای که در سال 2008 انجام شد، افراد سیگاری چهار برابر بیشتر احتمال دارد بعد از یک خواب شبانه احساس خوبی نداشته باشند. این احتمالاً به این دلیل است که افراد سیگاری نسبت به افراد غیرسیگاری زمان کمتری را در خواب عمیق می گذرانند. همانطور که قبلا ذکر شد، خستگی می تواند منجر به کیسه های زیر چشم و حلقه های سیاه شود.
کم خونی (کمبود آهن)سطوح مناسب آهن در خون برای گردش اکسیژن در سراسر بدن مهم است. افراد مبتلا به کم خونی می توانند زیر چشم های خود حلقه های تیره داشته باشند زیرا اکسیژن کافی به بافت های آن ناحیه نمی رسد.

سایر دلایل تیرگی زیر چشم ها عبارتند از:

  • مصرف الکل
  • احتباس مایع
  • گرفتگی بینی
  • درماتیت آتوپیک یا تماسی
  • رژیم غذایی ضعیف
  • برخی از شرایط تیروئید
  • قطره چشم برای درمان گلوکوم

عوامل خطر برای تیرگی زیر چشم ها

ژنتیک – مطالعات نشان داده است که اگر افراد خانواده نزدیک خود نیز این تیرگی ها را داشته باشند، احتمال بیشتری برای ایجاد سیاهی زیر چشم وجود دارد.

افزایش سن – از دست دادن کلاژن و نازک شدن پوست به دنبال افزایش سن اتفاق می‌افتد. این تغییرات طبیعی می تواند سیاهی دور چشم را به خصوص در ناحیه گوشه چشم بیشتر نمایان کند.

رنگ پوست– در حالی که حلقه های تیره زیر چشم مطمئناً می تواند افراد با رنگ پوست روشن را نیز تحت تأثیر قرار دهد، اما بیشتر در افراد با رنگ پوست تیره تر تحت تاثیر آن قرار می‌گیرند. تغییر در رنگدانه های پوست منشا آن است.

دکتر سارا لطفی

دكتر سارا لطفى متخصص پوست، مو، زيبايى و ليزر و عضو انجمن متخصصين پوست ايران در سال ٩٠ بعد از گذراندن ٤ سال دوره دستيارى در دانشگاه علوم پزشكى شهيد بهشتى تهران با نمره ممتاز و كسب رتبه اول بورد شفاهى فارغ التحصيل شده و موفق به اخذ مدرك بورد تخصصى پوست، مو و ليزر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *