دکتر سارا لطفی » کاشت مو » درمان ریزش مو
۷ دقیقه
درمان ریزش مو

درمان ریزش مو

آنچه می خوانید...

آیا موهای شما در سنین پایین دچار ریزش مو شده؟ آیا علت ریزش مو خود را نمی دانید؟ آیا هر راهی برای درمان موثر ریزش مو استفاده می کنید ولی نتیجه نگرفته اید؟ در ادامه مطلب صحبت های دکتر سارا لطفی در رابطه با صفر تا صد درمان ریزش مو را مطالعه کنید.

درمان ریزش مو
درمان ریزش مو

درمان موثر ریزش مو با یافتن علت آن شروع می شود. برای تشخیص دقیق، مراجعه به یک متخصص پوست الزامی است. این پزشکان اطلاعات عمیقی در مورد دلایل ریزش مو دارند و درمان علل مختلف را ارائه می‌دهند.

علت ریزش مو

یکی از شایع ترین دلایل مراجعه بیماران به متخصص پوست، ریزش مو های سر می باشد. ریزش مو موجب نگرانی و استرس در بین افراد می شود و همه نگران از دست دادن موهای خود می شوند.

گاهی ممکن است شکایت در بین بیماران متفاوت باشد، به طور مثال بیماری با موهای سالم و پر حجم از ریزش اندک موی خود شکایت دارد و گاهی نیز موهای بیمار به شدت کم شده و حتی بدون معاینه و از دور کم حجم شدن موهای بیمار قابل مشاهده می باشد ولی بیمار شکایت چندانی ندارد.

در واقع می توان گفت علت مراجعه بیماران در درمان موثر ریزش مو بیشتر به تغییر در سبک ریزش مو آنها مربوط می شود. برای اطلاعات بیشتر مقاله دلایل ریزش مو را بخوانید.

میزان ریزش مو طبیعی

نکات مهم دیگری در رابطه با ریزش مو از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد که باید به آنها توجه داشت مانند اینکه باید بدانیم ریزش مو یک امر طبیعی می باشد و هر انسانی روزانه یک تعداد مو از دست می دهد و در واقع به علت فعالیت در مو سازی، موهای ریخته شده جایگزین می شود و چون این چرخه ادامه دارد ریزش طبیعی موها عادی بوده و ممکن است اگر به تعداد نرمال صورت بگیرد اصلا بیمار این ریزش مو را احساس نکند.

این موهایی که روزانه به طور طبیعی از دست می دهیم در واقع موهای مرده و از بین رفته در اثر ریزش مو و موهای جدید جایگزین می شود. تعداد مو در افراد مختلف متفاوت می باشد و همیشه از دست دادن تعداد زیادی از مو ها نگران کننده نمی باشد و به معنای کچل شدن موها نمی باشد.

یکی از مسائلی که برای بیماران ریزش مو بسیار نگران کننده است، ریزش شدید و ناگهانی موهای آنها می باشد. باید توجه کنید که ریزش مو ممکن است دوره ای باشد و با توجه به عواملی تغییر کند. در ادامه عواملی که باعث ریزش شدید مو می‌شود را نام برده ایم.

استرس و اضطرابعواملی چون ناراحتی و استرس فراوان در ریز مو تاثیر بسیاری دارد و موجب می شود بیمار در دوره ای دچار ریزش مو شدید شود.
تغذیه یکی از مهم ترین دلایل ریزش مو کم بودن ویتامین مورد نیاز در تغذیه و یا تغییر ناگهانی رژیم غذایی می باشد. بنابراین افرادی که رژیم های سخت می گیرند به علت اینکه ویتامین موجود در غذای آنها کم می باشد و یا بدن آنها هنور به آن رژیم غذایی عادت نکرده است دچار کم شدن حجم مو یا همان ریزش مو می شوند.
جراحی یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در حجم موها انجام عمل های جراحی می باشد.

موارد ذکر شده قابل برگشت می باشد و نگران کننده نیست. زیرا در این دوره موها دچار شوک شده اند و ریزش پیدا کرده اند . با گذشت زمان به حالت اولیه خود باز می گردند.

متخصصین پوست چگونه متوجه می شوند که چه چیزی باعث ریزش مو می شود؟

برای تعیین دقیق علت ریزش مو، متخصص پوست با جمع آوری اطلاعات شروع می کند. متخصص پوست شما:

پوست سر و هر ناحیه دیگری که دارای ریزش مو است، بررسی می‌کند. این بررسی سرنخ های حیاتی در مورد آنچه دلیل ریزش مو است، ارائه می دهد.

سلامت موهای شما را آزمایش می‌کند. کشیدن آرام موهایتان به متخصص پوست شما می گوید که چگونه موهای شما در حال رشد است و اینکه آیا موهای شما مستعد شکسته شدن است یا خیر.

اگر متخصص پوست شما مشکوک است که علت ریزش مو می تواند بیماری، کمبود ویتامین، عدم تعادل هورمونی یا عفونت باشد، ممکن است نیاز به آزمایش خون یا بیوپسی پوست سر داشته باشید. این آزمایشات را می توان در مطب متخصص پوست انجام داد.

هنگامی که متخصص پوست شما این اطلاعات را دارد، اغلب تشخیص می‌دهد که چه چیزی باعث ریزش مو شده است.

گاهی اوقات، متخصص پوست شما به اطلاعات بیشتری نیاز دارد. اگر علت ریزش مو کسی بیش از یک مورد باشد، ممکن است این اتفاق بیفتد. به عنوان مثال، خانمی ممکن است چند ماه پیش زایمان کرده باشد و این ممکن است باعث ریزش مو او شود. او همچنین ممکن است از دست دادن زودرس مو ارثی نیز داشته باشد، که چندان مشخص نیست کدام عامل اصلی است.

یک درمان ریزش مو برای همه موثر نیست!

هنگامی که متخصص پوست شما علت ها را پیدا کرد، متخصص پوست به شما خواهد گفت که آیا درمان مناسب شما است یا خیر. گاهی اوقات، موهای شما به خودی خود دوباره رشد می کند و نیازی به درمان نیست.

تغییر مراقبت از مو ممکن است کمک کند

برخی از عادات مراقبت از مو می تواند به مو آسیب برساند و منجر به ریزش مو شود. اگر متخصص پوست متوجه شود که این ممکن است باعث ریزش موی شما شود، متخصص پوست می تواند تغییراتی را توصیه کند که به شما کمک می کند آسیبی به موهایتان وارد نکنید.

چه زمانی متخصصان پوست درمان ریزش مو را توصیه می کنند؟

در حالی که موهای شما ممکن است خود به خود دوباره رشد کنند، متخصص پوست شما ممکن است درمان را برای کمک به رشد سریعتر توصیه کند. گاهی اوقات، درمان برای جلوگیری از ریزش بیشتر مو ضروری است.

یک برنامه درمانی برای ریزش مو ممکن است شامل موارد زیر باشد.

درمان های خانگی برای ریزش مودرمان های خانگی راحت هستند و می توانید بسیاری از آنها را بدون نسخه خریداری کنید. متخصص پوست شما با توجه به علت ریزش مو شما برایتان نسخه می‌نویشد که در خانه چه چیز هایی را مصرف کنید تا به رشد موی شما کمک کند.
میکرونیدلینگدستگاه میکرونیدلینگ حاوی صدها سوزن ریز است. چند مطالعه نشان داده است که می تواند به تحریک رشد مو کمک کند. در یک مطالعه، مردان بین سنین 20 تا 35 سال که ریزش موی ارثی خفیف یا متوسط داشتند، تحت درمان قرار گرفتند و جواب داده است.

روش هایی برای کمک به رشد مجدد مو

تزریق کورتیکواستروئیدها: برای کمک به رشد مجدد موهای شما، متخصص پوست شما این دارو را به نواحی طاس (یا کم پشت) شما تزریق می کند. این تزریق ها معمولاً هر 4 تا 8 هفته در صورت نیاز انجام می شود، بنابراین باید برای دریافت درمان به مطب متخصص پوست خود مراجعه کنید.

این موثرترین درمان برای افرادی است که دارای چند تکه آلوپسی آره آتا هستند، وضعیتی که باعث ریزش مو می شود. در یک مطالعه روی 127 بیمار مبتلا به آلوپسی آره‌آتا تکه‌ای این درمان انجام شده و بیش از 80 درصد از آن ها با این تزریق‌ها درمان شدند، حداقل نیمی از موهایشان در عرض 12 هفته دوباره رشد کرد.

کاشت مو: اگر به ناحیه ای کم پشت یا طاس دارید، متخصص پوست ممکن است کاشت مو را به عنوان یک گزینه درمانی ذکر کند. این می تواند یک راه حل موثر و دائمی باشد.

نتیجه برای فردی که ریزش مو دارد چیست؟

با تشخیص دقیق، بسیاری از افرادی که ریزش مو دارند می توانند رشد مجدد مو را ببینند. اگر برای رشد مجدد نیاز به درمان دارید، هر چه زودتر شروع کنید، احتمال بیشتری برای مشاهده رشد مجدد دارید.

درک این نکته مهم است که هر نوع ریزش مو قابل درمان نیست، اما یک متخصص پوست ممکن است بتواند از ریزش بیشتر مو جلوگیری کند.

ممکن است ماه ها طول بکشد تا نتایج درمان را مشاهده کنید. هیچ درمانی برای صدق نمی کند، حتی دو نفر با همان علت ریزش مو.

دکتر سارا لطفی

دكتر سارا لطفى متخصص پوست، مو، زيبايى و ليزر و عضو انجمن متخصصين پوست ايران در سال ٩٠ بعد از گذراندن ٤ سال دوره دستيارى در دانشگاه علوم پزشكى شهيد بهشتى تهران با نمره ممتاز و كسب رتبه اول بورد شفاهى فارغ التحصيل شده و موفق به اخذ مدرك بورد تخصصى پوست، مو و ليزر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *