دکتر سارا لطفی » جوانسازی صورت » درمان و رفع خط اخم
۵ دقیقه
رفع خط اخم

درمان و رفع خط اخم

آنچه می خوانید...

خطوط اخم می تواند تحریک ، عصبانیت و ناامیدی را برساند و از شکایات شایع بیماران متقاضی برای درمان های زیبایی است .

سم بوتولینوم درمان انتخابی خطوط اخم ناشی از عضلات هیپردینامیک می باشد اگر چه خطوط اخم پایدار که روی پوست حک شده اند و در حالت استراحت دیده می شوند به خوبی به درمان با فیلر پاسخ می دهند .

رفع خط اخمآناتومی خط اخم

خطوط اخم یا چروک گلابلا خطوط عمودی هستند که بین دو ابرو ایجاد می شوند . خط ها و چروک هایی که فقط هنگام حرکات فعال صورت مانند اخم کردن ، خندیدن یا لبخند زدن دیده می شوند خطوط متحرک نامیده می شوند . با گذشت زمان این خطوط دینامیک به طور دایمی روی پوست حک شده در حالت استراحت نیز دیده می شوند که در این حالت به آن ها خطوط پایدار گفته می شود .

کاندید مناسب درمان خط اخم 

خطوط اخم در حالت استراحت و همچنین در حالت انقباض عضلات، ارزیابی می شوند تا دینامیک و استاتیک بودن آن ها مشخص گردد بیماران با خطوط اخم دینامیک کاندید مناسبی برای درمان با سم بوتولینوم می باشند . بیماران با خطوط پایدار معمولا عضلات بیش فعال قوی و همچنین کاهش حجم دارند و نتایج مطلوبی از درمان ترکیبی با سم بوتولینوم و فیلر می گیرند.

هدف درمان خط اخم

کاهش خطوط اخم پایدار و محو شدن کامل آن ها است .

برای آشنایی بیشتر در مورد انواع فیلر ها می توانید مقالات همه چیز درباره تزریق ژل لب و تزریق ژل زیر چشم را مطالعه نمایید و یا به بهترین متخصص پوست در تهران  مراجعه نمایید .

محصولات فیلر پیشنهاد شده برای درمان

به خاطر احتمال ایسکمی و انسداد عروقی در ناحیه کلابلا خطوط اخم این ناحیه با فیلر های رقیق درمان می شوند. هیالورونیک اسید دوام اثر طولانی تری دارد و محصول ترجیحی برای درمان خط اخم می باشد .

حجم فیلر مورد نیاز برای درمان خط اخم 

حجم فیلر مورد نیاز برای درمان به آناتومی صورت بیمار و میزان کاهش حجم محل درمان بستگی دارد معمولا برای درمان خط اخم حجم های کمی از 2/. تا 3/. سی سی لازم می شود .

بی حسی

مواد بی حسی سطحی مانند پماد BLT معمولا برای بی حسی محل خط اخم به کار می روند استفاده از یخ نیز به عنوان یک درمان دیگر برای بی حسی ناحیه اخم به کار می رود .

مروری بر تزریق فیلر برای رفع خط اخم

تزریق به روش خطی انجام می گیرد برای هر خط اخم یک تزریق در بالاترین قسمت آن شروع می شود . اگر خط اخم از طول سوزن بلندتر باشد یک تزریق دیگر از قسمت تحتانی خط اخم صورت می گیرد . تعداد تزریق بر اساس طول خط اخم هر بیمار فرق می کند تزریق در عمق میانه درم انجام می شود . ناحیه گلابلا در خطر بالاتری برای اسیکمی و نکروز به دلیل پر شدن بیش از حد بافت یا انسداد عروقی قرار دارد . استفاده از فیلر های رقیق ، تزریق داخل درم، حجم کم فیلر ، فشار سرنگ ارام و آهسته ، حرکت آهسته نیدل در تمام مدت و روش رتروگرید در زمان تزریق می تواند باعث کاهش احتمال عوارض عروقی در ناحیه گلابلا شود .

دکتر سارا لطفی متخصص پوست و مو، پس از بررسی شرایط پوست بیمار و نوع عارضه به درمان مشکلات پوستی افراد می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02122579338 – 02122579307 – 093069077977 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر سارا لطفی راجعه کنید .

تکنیک درمان خطوط اخم با تزریق فیلر

بیمار در وضعیت خمیده 45 درجه قرار می گیرد پزشک در سمت مخالف خط اخمی که می خواهد درمان شود و در بالای سر تخت می ایستد نیدل یک دومم اینچ و 30 gauge به کار می رود از اتصال محکم سوزن به سرنگ اطمینان حاصل شده هواگیری انجام می شود . اولین تزریق در بالاترین قسمت خط اخم انجام می شود نیدل با زاویه 30 درجه نسبت به پوست وارد شده به سمت پایین حرکت داده می شود تا تمام طول نیدل وارد بافت گردد. با فشار ثابت و آرام سرنگ همزمان با بیرون کشیدن تدریجی نیدل تزریق فیلر به روش خطی به عمق میانی درم انجام می شود . اگر تزریق دوم لازم شود نقطه تزریق به اندازه طول یک سوزن پایین تر از محل تزریق اول خواهد بود و مانند توضیحات قبلی انجام خواهد شد . خطوط اخم به طور معمول به لترال زاویه دار می شوند و مسیر تزریق در هر فرد از خطوط اخم خاص آن بیمار پیروی می کند . با گذاشتن دو انگشت شست در دو لبه خط اخم محل تزریق را فشار می دهیم تا فیلر کاملا درون خط اخم شکل بگیرد. با تغییر محل و تکرار مراحل فوق تزریق فیلر را برای سمت مقابل صورت انجام می دهیم .

چگونگی انجام درمان خطوط اخم با تزریق فیلر

پوست محل خطوط اخم را با الکل تمیز کنید سپس 5/. گرم BLT به صورت یک لایه نازک روی ناحیه اخم به کار می رود BLT به آرامی و با حرکت حلقوی روی ناحیه مالیده می شود تا نفوذ آن به پوست تقویت گردد. بستن محل با پوشش پلاستیکی لازم نیست 15 تا 30 دقیقه پس از کاربرد BLT می توان آن را پاک کرد .

کلام آخر

برطرف کردن خط اخم با فیلر یکی از روش های مناسب و پیشنهادی است که نتایج مطلوبی از آن حاصل می شود . برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید از متخصص پوست و مو در تهران مشاوره بگیرید .

دکتر سارا لطفی

دكتر سارا لطفى متخصص پوست، مو، زيبايى و ليزر و عضو انجمن متخصصين پوست ايران در سال ٩٠ بعد از گذراندن ٤ سال دوره دستيارى در دانشگاه علوم پزشكى شهيد بهشتى تهران با نمره ممتاز و كسب رتبه اول بورد شفاهى فارغ التحصيل شده و موفق به اخذ مدرك بورد تخصصى پوست، مو و ليزر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *