دکتر سارا لطفی » کاشت مو » شایع ترین دلایل ریزش مو چیست؟
۴ دقیقه
دلایل ریزش مو چیست؟

شایع ترین دلایل ریزش مو چیست؟

آنچه می خوانید...

ریزش مو دلایل زیادی دارد. چه چیزی باعث ریزش مو شما می شود می تواند تعیین کند که آیا موهای شما:

  • به تدریج در طول روز ریزش می‌کند و یا به طور ناگهانی یک دسته مو از سرتان جدا می‌شود.
  • می تواند خود به خود دوباره رشد کند یا خیر.
  • برای رشد مجدد نیاز به درمان دارد یا خیر.
  • برای جلوگیری از ریزش دائمی مو نیاز به مراقبت فوری دارد یا خیر.
دلایل ریزش مو
دلایل ریزش مو

دلایل ریزش مو

ریزش موی ارثیشایع ترین علت ریزش مو در سراسر جهان که هم مردان و هم زنان به آن مبتلا می‌شوند، ریزش مو ارثی است. زمانی که ریزش موی فردی ارثی باشد به این معنی است که او ژن‌هایی را به ارث برده است که باعث می‌شوند فولیکول‌های موی او (چیزی که هر مو از آن رشد می‌کند) کوچک شود و در نهایت رشد مو متوقف شود. کوچک شدن فولیکول‌ می تواند از دوران نوجوانی شما شروع شود، اما معمولاً در پیری شروع می شود.
در زنان، اولین علامت قابل توجه ریزش موی ارثی معمولاً نازک شدن کلی دسته مو یا کچل شدن قسمتی از سر است.
هنگامی که یک مرد ریزش موی ارثی دارد، اولین علامت اغلب عقب رفتن خط مو یا نقطه طاسی در بالای سر او است که نتیجه آن کچل شدن جلوی سر می‌باشد.
سنبه دنبال افزایش سن، رشد مو کند خواهد شد. در برخی مواقع، فولیکول های مو رشد مو را متوقف می کنند، که باعث نازک شدن موهای سر ما می شود. موها نیز شروع به از دست دادن رنگ خود می کنند.
آلوپسی آره آتازمانی که سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله می کند، باعث ریزش مو می شود که به آن بیماری آلوپسی آره آتا گفته می‌شود. شما می توانید موهای خود را در هر جایی از بدن خود از جمله پوست سر، داخل بینی و گوش خود از دست بدهید. برخی از افراد مژه یا ابروهایشان دچار ریزش می‌شود.
درمان سرطاناگر تحت درمان شیمی درمانی هستید یا پرتودرمانی برای سر یا گردن خود انجام می‌دهید، ممکن است طی چند هفته پس از شروع درمان، تمام (یا بیشتر) موهای خود را از دست بدهید.
زایمان، بیماری یا سایر عوامل استرس زاچند ماه پس از زایمان، بعد از بهبودی پس از یک بیماری یا انجام عمل، ممکن است موهای بیشتری را در برس یا بالش خود مشاهده کنید که ریخته اند. این همچنین می تواند پس از یک دوره استرس زا در زندگی شما، مانند طلاق یا مرگ یکی از عزیزان رخ دهد.
مراقبت از مواگر موهای خود را مدام رنگ کنید و یا با اتو صاف کنید، ممکن است به موهای خود آسیب بزنید. با گذشت زمان، این آسیب می تواند منجر به ریزش مو شود.
عدم تعادل هورمونیاز علل شایع عدم تعادل هورمونی می‌توان به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) اشاره کرد. این مورد می‌تواند باعث ریزش مو شود، PCOS منجر به کیست در تخمدان‌های زن می‌شود. مورد دیگری که می‌تواند باعث ریزش مو موقتی شود، قطع برخی از انواع قرص های ضد بارداری است.
عفونت پوست سراگر پوست سر دچار عفونت شود، می‌تواند باعث پوسته پوسته شدن سر شما شود و همینطور برخی مناطق روی سرطان ممکن است ملتهب شود. برخی افراد دچار لکه طاسی می شوند.
دارومصرف برخی دارو ها عوارضی را به همراه دارد که یکی از عوارض جانبی احتمالی آن ها ممکن است ریزش مو باشد. اگر فکر می کنید دارویی باعث ریزش موی شما می شود، از دکتری که آن را تجویز کرده است بپرسید که آیا ریزش مو یک عارضه جانبی احتمالی است یا خیر. قبل از قطع کردن مصرف دارو حتما با پزشک خود مشورت کنید. قطع ناگهانی برخی از داروها می تواند مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کند.
پسوریازیس پوست سردر برخی مواقع اکثر کسانی که پسوریازیس پلاکی دارند، به پسوریازیس روی پوست سر نیز مبتلا می شوند. این می تواند منجر به ریزش مو شود.
آلوپسی اسکارزمانی که التهاب، فولیکول های مو را از بین ببرد آلوپسی اسکار ایجاد می شود. پس از تخریب، فولیکول مو نمی تواند مو رشد کند. شرایط مختلفی می تواند باعث این وضعیت شود. نام پزشکی این گروه از بیماری ها آلوپسی سیکاتریسیال است.
عفونت مقاربتیدر صورت عدم درمان، عفونت مقاربتی (STI) می تواند منجر به ریزش مو شود. سیفلیس یک بیماری مقاربتی است. در صورت عدم درمان، سیفلیس می تواند باعث ریزش موی تکه ای در پوست سر، ابروها، ریش و جاهای دیگر شود.
بیماری تیروییدمشکلات تیروئید می‌تواند باعث شود موهای افراد کم پشت شود. برخی از افراد هنگام برس زدن متوجه می شوند که موهایشان به صورت دسته ای کنده می‌شود.
بیوتین، آهن، پروتئین یا روی بسیار کماگر یک یا چند مورد از اینها را به اندازه کافی دریافت نکنید، ممکن است ریزش موی قابل توجهی داشته باشید.

دکتر سارا لطفی

دكتر سارا لطفى متخصص پوست، مو، زيبايى و ليزر و عضو انجمن متخصصين پوست ايران در سال ٩٠ بعد از گذراندن ٤ سال دوره دستيارى در دانشگاه علوم پزشكى شهيد بهشتى تهران با نمره ممتاز و كسب رتبه اول بورد شفاهى فارغ التحصيل شده و موفق به اخذ مدرك بورد تخصصى پوست، مو و ليزر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *