دکتر سارا لطفی » متفرقه » چگونه از پوست خود در فصل پاییز مراقبت کنیم؟
۸ دقیقه
چگونه از پوست خود در فصل پاییز مراقبت کنیم

چگونه از پوست خود در فصل پاییز مراقبت کنیم؟

آنچه می خوانید...

ما در این مقاله قصد داریم چند نکته ساده تایید شده توسط متخصص پوست برای مراقبت از پوست در فصل پاییز را به شما ارائه دهیم. آب و هوا، دما، رطوبت و فعالیت ها به دنبال تغییر فصل ها، تغییر می کند و مراقبت از پوست شما نیز باید تغییر کند. درست مانند کمد لباس شما، چیزی که در تابستان در تن شما احساس خوبی دارد در زمانی که فصل پاییز شروع می شود، حس خوب ایجاد نمی‌کند. روتین پوستی تابستانی شما نیز ممکن است از پوست شما در برابر فصل پاییز و زمستان محافظت نکند.

هوای سردتر بیرونی همراه با هوای گرم داخل خانه همیشه رطوبت را از پوست شما خارج می کند و منجر به خشکی پوست و حتی اگزما می شود.

با تعویض ساده و هدفمند روتین پوستی خود از این امر جلوگیری کنید. همچنین بدانید که نور ملایم‌تر پاییزی فریبکار است و شما را وسوسه می‌کند که از محافظت در برابر آفتاب کوتاهی کنید. اما این کار را نکنید! آفتاب پاییزی دارای مقدار مساوی UVA چین و چروک است که مشکلات رنگدانه پوست مانند ملاسما را نیز تیره می کند. از یک متخصص پوست بپرسید که چگونه بهترین محصولات مراقبت از پوست پاییز و زمستان را انتخاب کنید تا با تغییر فصل، پوست خود را سالم، نرم و جذاب نگه دارید.

چرا پوست من در پاییز اینقدر خشک می شود؟

با کاهش دمای بیرون، رطوبت نیز کاهش می یابد. بخاری های داخلی آب را از پوست شما خارج می کنند، دوش آب گرم نیز چربی ها را از پوست شما خارج می کند. این به نوبه خود منجر به آسیب به پروتئین سطح پوست می شود. به یاد داشته باشید که سطح پوست شما دارای یک ساختار پر از پروتئین است که همراه با لیپیدها ترکیب شده اند.

آسیب به لیپیدهای پوست و پروتئین، پوست خشک و خارش دار با افزایش از دست دادن آب ترانس اپیدرمی (TEWL) است که مستعد ترک خوردگی و اگزما است. قبل از شروع آن، از آسیب رسیدن به لیپید ها و پروتئین پوست خود جلوگیری کنید.

شست و شوی صورت در پاییز
شست و شوی صورت در پاییز

مراقبت‌های پیشگیرانه از پوست با تأثیر منفی فصلی روی پوست شما مقابله می‌کند و از سطح پوستی سالم محافظت می‌کند تا در پاییز و زمستان پوستی نرم و بدون مشکل داشته باشید.

چه زمانی باید روتین مراقبت از پوست خود را تغییر دهم؟

می‌دانید که هوا تغییر کرده است، وقتی آن سرمای ملایم هوا باعث می‌شود که قبل از بیرون رفتن، پیراهن‌های آستین بلندتر و یک ژاکت سبک بخواهید. مطمئناً وقتی بخاری و یا شوفاژ را روشن می کنید، قطعاً به این معنی است که مراقبت از پوست شما باید برای فصل تغییر کند.

تعویض روتین پوستی در فصل پاییز

پاکسازی پوست را ملایم کنید

با شروع پاییز، پاک کننده های تابستانی خود را با پاک کننده های ملایم تر تعویض کنید. عرق، روغن و فعالیت های تابستانی اغلب ما را وادار می کند که در هوای گرم، از پاک کننده های قوی تری استفاده کنیم. پاک کننده های قوی برای شرایط خشک تر در پاییز بسیار آسیب زا است. از پاک کننده های با pH متعادل یا صابون های طبیعی استفاده کنید.

مراقبت از پوست طبیعی برای تابستان و پاییز

برای کسانی که می خواهند گزینه های 100% طبیعی پاکسازی پوست را انتخاب کنند، صابون های طبیعی بدون عطر جایگزین عالی هستند. همچنین بدانید که پاک‌کننده‌های پوست منبع رایج آلرژن‌ها و فتالات‌ها هستند (اغلب در محصولاتی که به طور مبهم «عطر» را به عنوان یک ماده تشکیل می‌دهند، گنجانده می‌شوند). فتالات ها مختل کننده های هورمونی هستند که زهکشی را از بین می برند و در نهایت به اکوسیستم های آبی آسیب می رسانند. فتالات ها مضر هستند و توصیه می‌شود که از محصولاتی استفاده کنید که فاقد فتالات ها هستند.

در پاییز نیز مهم است که هنگام تمیز کردن پوست خود از آب داغ استفاده نکنید. بله، دوش آب گرم احساس خوبی دارد، اما به یاد داشته باشید که در هنگام تمیز کردن ظروف، آب گرم در مقایسه با آب خنک‌تر چقدر بهتر عمل می‌کند. اما وقتی صحبت از مراقب پوست است، آب گرم گزینه مناسبی نیست. بدانید که اگر پوست خود را با آب ولرم – نه آب داغ – تمیز کنید، لیپیدهای ارزشمند پوست شما آسیب نخواهند دید.

از مرطوب کننده های غنی تر استفاده کنید و لوسیون بدن را کنار نگذارید

مرطوب‌کننده‌های سبک در تابستان احساس خوبی دارند، اما پس از خنک شدن هوا و کاهش رطوبت کافی نیستند. در مرطوب کننده های خود به دنبال نرم کننده های پوست مانند گلیسیرین باشید. چربی های از دست رفته را با سرامیدها، اسکوالان و روغن های گیاهی پر کنید. با اضافه کردن چند قطره روغن صورت به مرطوب کننده غنی مورد علاقه خود، هیدراتاسیون را در اولین نشانه خشکی افزایش دهید و یا از روغن مستقیما برای درمان پوست خشک استفاده کنید.

کرم های طبیعی پوست و مرطوب کننده های روغنی برای تابستان و پاییز

روغن تقویت کننده غنی شده امگا خشکی و سوزش را با روغن های گیاهی ارگانیک برای افزایش ظرفیت نگهداری آب در پوست و روغن گل گاوزبان که سرشار از اسید چرب ضروری گاما لینولئیک اسید (GLA) است که برای محافظت از پوست سالم مهم است. پوست شما نمی تواند GLA بسازد، و این باعث می شود که این یک درمان طبیعی برای پوست خشک باشد.

روغن های گیاهی غنی و گلیسیرین موجود در لوسیون طبیعی صورت و بدن و کرم طبیعی صورت و بدن از خشکی پوست دست، پا و بدن در صورت استفاده از 3 دقیقه پس از خروج از حمام یا دوش روزانه جلوگیری می کند. این محصولات طبیعی خوش ساخت هرگز احساس چربی بر روی پوست شما ایجاد نمی کنند. آنها بدون عطر و ایده آل برای کل خانواده هستند.

از یک سرم آبرسان قوی استفاده کنید

سرم ها حاوی مواد فعال تشدید شده برای هدف قرار دادن اهداف خاص هستند. در پاییز، برای رفع تشنگی پوست قبل از شروع خشک شدن، نیاز به آبرسانی عمیق پوست است. اسید هیالورونیک ، سدیم PCA و مقدار مناسب گلیسیرین، موارد فوق العاده‌ای برای پیشگیری از کم آبی هستند. اسید هیالورونیک 1000 برابر وزن خود به آبرسان است و باعث می شود تا از کم آبی پوست جلوگیری کند. روزانه پس از شستشو از سرم ساخته شده با اسید هیالورونیک استفاده کنید. اندازه های مختلف وزن مولکولی این ماده معروف در لایه های پوست شما قرار می گیرد تا آب را حجیم و نگه دارد.

به دنبال یک سرم HA باشید که حاوی سدیم PCA است، که بخشی از فاکتور مرطوب کننده طبیعی پوست شما یا NMF است. سرم خود را با مرطوب کننده صورت خود استفاده کنید و بدانید که پوست صورت شما به خوبی برای هوای کم آبی پاییز آماده شده است.

از بالم لب استفاده کنید

استفاده از یک برق لب ساده لب های شما را در پاییز خشک نمی‌کند و باعث نمی‌شود که لب هایتان ترک بخورد. بالم لب مفیدی را تهیه کنید که از مواد محافظی ساخته شده است که رطوبت لب را حفظ می کند. روغن های گیاه شناسی همراه با موم طبیعی زنبور عسل به خوبی از لب ها محافظت می کند. آیا می‌دانستید که لب‌ها به دلیل آسیب‌پذیری ساختاری اشان از پوست آسیب‌پذیرتر هستند؟ آنها دارای یک لایه سد بسیار نازک تر و ضعیف تر از بقیه پوست شما هستند که منجر به کم آبی سریع، آسیب و ترک خوردن می شود.

از همین حالا با استفاده از بالم لب در هنگام خواب و بارها در طول روز برای محافظت از لب های ترک خورده و دردناک، محافظت از لب های خود را شروع کنید. یک بالم لب طبیعی ارگانیک را در همه جا به همراه خود داشته باشید و در طول روز هر زمان که احساس کردین لب هایتان خشک شده است، از بالم لب استفاده کنید. حتی در صورت نیاز به تعداد زیادی خریداری کنید و در کیف، خانه و محل کار بگذارید تا هر جا که هستید استفاده مجدد از آن در طول روز برایتان آسان باشد.

از پوست دستان خود به خوبی مراقبت کنید

فصل سرماخوردگی و آنفولانزا، و همه‌گیری کووید امسال، باید دست‌ها را چندین بار در روز ضدعفونی کنید و دست‌هایتان را بشویید که همه اینها به ضرر پوست دست شما است! رطوبت کمتر پاییز، باد خنک و هوای گرم شده داخل خانه همه دست به دست هم می‌دهند تا دست های ترک خورده‌ای داشته باشید. پس از ترک خوردن، بهبودی دست ها ماه ها طول می کشد.

دو مرحله برای جلوگیری از ترک خوردن دست با جدی گرفتن مراقبت از دست

دست های خود را با یک صابون کف ملایم دست بشویید که به راحتی شسته می شود. باقی مانده صابون، لیپیدهای گرانبها را بیرون می کشد تا به سد مهم پوست دست شما آسیب برساند.

آنقدر بشویید که باقی مانده صابون را احساس نکنید. بیشتر مراقب باشید که زیر حلقه ها و بین انگشتان را بشویید، جایی که ترک خوردن پوست اغلب شروع می شود.

همیشه در پاییز و زمستان پس از شست و شو، دست‌های خود را مرطوب کنید. این موضوع واقعا مهم است. محصولی را انتخاب کنید که دوست دارید و در طول روز پس از شستشو از آن استفاده کنید. کرم مورد علاقه اتان را در جایی بگذارید که همیشه در دسترستان باشد. همچنین لوسیون طبیعی صورت، دست و بدن نیز بسیار عالی هستند. همیشه یکی از اینها را در کیف خود نگه دارید تا مرطوب نگه داشتن دست‌هایتان راحت باشد.

محصولات مراقبت از پوست دست برای جلوگیری از ترک‌خوردگی دست‌های دردناک آنقدر مهم هستند که حتما باید روتین پوستی خود را حفظ کنید و به آن پایبند باشید.

دکتر سارا لطفی

دكتر سارا لطفى متخصص پوست، مو، زيبايى و ليزر و عضو انجمن متخصصين پوست ايران در سال ٩٠ بعد از گذراندن ٤ سال دوره دستيارى در دانشگاه علوم پزشكى شهيد بهشتى تهران با نمره ممتاز و كسب رتبه اول بورد شفاهى فارغ التحصيل شده و موفق به اخذ مدرك بورد تخصصى پوست، مو و ليزر شده است.

یک پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *