دکتر سارا لطفی » جوانسازی صورت » آیا من پوست حساسی دارم؟
۹ دقیقه
آیا من پوست حساسی دارم

آیا من پوست حساسی دارم؟

آنچه می خوانید...

دانستن بهترین نکات و محصولات مراقبت از پوست توصیه شده توسط متخصصین پوست برای درمان پوست به کنترل حساسیت پوست شما کمک می کند. مواد و مراحل کلیدی در روتین مراقبت از پوست شما وجود دارد که تفاوت زیادی در بهبود پوست شما ایجاد می کند. با درک اینکه این «نقاط اهرمی» کجا هستند، می‌توانید حساسیت پوست را کاهش دهید و به ایجاد یک لایه محافظتی قوی‌تر پوستی برای کاهش تحریک و ناراحتی پوست در آینده کمک کنید.

پوست حساس چیست؟

پوست حساس پوست واکنشی است.

اگر پوست شما حساس باشد، به ترکیبات محصول مراقبت از پوست، مواد شیمیایی و شرایط محیطی (مانند آب و هوای سخت یا دمای شدید)، احساس سفت شدن، گزگز، خارش یا سوختگی واکنش نشان می دهد. این ناراحتی حسی عصبی ممکن است با تغییرات قابل مشاهده تحریک، قرمزی یا خشکی روی پوست همراه باشد.

پوست حساس چیست
پوست حساس چیست

این می تواند ناشی از حساسیت پوستی باشد (مانند بثورات ناشی از ترکیبات عطر.) یا حساسیت شما ممکن است به دلیل تحریک پوست باشد (به عنوان مثال، درمان های آکنه مانند بنزوئیل پراکسید یا اسید گلیکولیک می تواند باعث بثورات پوستی یا ترک خوردگی پوست شود). همچنین می تواند ناشی از مشکلات پوستی زمینه ای مانند روزاسه و اگزما باشد و مواقعی پیش می‌آید که یک فرد پوست حساسی دارد.

حساسیت پوستی بیشتر محتمل موارد زیر است:

 • هم زنان و هم مردان هر دو به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار می گیرند
 • به دلیل جوش زدن در زنان قبل از یائسگی و در مردان پس از اصلاح
 • واکنش عروقی در افراد با پوست روشن
 • حضور در آفتاب و حساسیت به خورشید رخ می دهد

همچنین بیشتر احتمال دارد که با پوست خشک و آتوپیک مرتبط باشد (به این معنی که در افرادی که سابقه شخصی یا خانوادگی آلرژی فصلی، آسم، درماتیت آتوپیک نوع اگزما، کراتوز پیلاریس و یا نوعی پوست بسیار خشک به نام ایکتیوز دارند).

و باور کنید یا نه، حساسیت پوست شما با افزایش سن کاهش می یابد! این چیزی است که همه افراد مبتلا به این بیماری می توانند منتظر آن باشند.

حساسیت پوستی
حساسیت پوستی

پوست شما دارای سد پوستی ضعیف تری خواهد بود و معمولاً نفوذپذیرتر از پوست معمولی است.

این بدان معنی است که اپیدرم، که سد پوست شما است، کمتر از حالت عادی قابل اعتماد است. این اجازه می دهد تا آب از پوست شما خارج شود. ما این را به عنوان از دست دادن آب از طریق اپیدرمی (TEWL) می‌نامیم و افراد دارای حساسیت پوستی در ابتدا TEWL بالاتری دارند – به این معنی که وضعیت طبیعی پوست شما دارای یک سد پوستی ضعیف‌تر است.

اتلاف آب از طریق پوست (TEWL) بیشتر به چه معناست؟

داشتن TEWL بالا دو عیب اصلی دارد:

رطوبت طبیعی مهم بدن شما سریعتر خارج می شود و پوست را کم آب می کند و مواد خشن با سهولت بیشتری به پوست شما نفوذ می کنند.

افرادی که پوست حساسی دارند سطح سرامید کمتری در پوست صورت دارند.

آنها همچنین دارای فاکتور مرطوب کننده طبیعی (NMF)، اسیدهای چرب کمتری هستند و خشکی کلی پوست بیشتری دارند. شما می توانید این اجزای اصلی مانع را با استفاده از مرطوب کننده مناسب پوست پر کنید. همچنین مهم است که بدانید حتی افرادی که پوست چرب دارند نیز می توانند پوست حساس و کم آب داشته باشند، آنها متقابلاً منحصر به فرد نیستند.

ابتلا به این بیماری می تواند بر کیفیت زندگی فرد تأثیر منفی بگذارد.

خبر خوب این است که شما می توانید این “سد پوستی آسیب دیده” و ناراحتی حسی عصبی مرتبط را بهبود بخشید. نکته کلیدی این است که به طور مداوم با پوست خود به آرامی رفتار کنید، رطوبت پوست را جبران کنید و اجزای سد کننده پوست را تقویت کنید. من این درمان را “روتین مراقبت از پوست ملایم آبرسان” می نامم و این تنها موثرترین راه برای حفظ سلامت پوست شما است.

در اینجا 4 توصیه متخصص پوست در مورد نحوه مراقبت از پوست حساس آورده شده است:

 • فقط از پاک کننده های ملایم پوست استفاده کنید.
 • فقط از محصولات ضد حساسیت استفاده کنید (آنهایی که مواد تحریک کننده، عطرها و موادی که ممکن است آلرژی زا باشند) ندارند.
 • از آب گرم (نه داغ بخار) روی پوست خود استفاده کنید.
 • بلافاصله پس از خشک کردن پوست از یک مرطوب کننده عمیق مرطوب کننده استفاده کنید.
نحوه مراقبت از پوست حساس
نحوه مراقبت از پوست حساس

آسان است! اگر از این روتین ساده پیروی کنید، پوست شما در کمترین زمان ظاهر و احساس زیبایی پیدا می کند.

در ادامه نحوه انجام آن آمده است:

بهترین رژیم و محصولات مراقبت از پوست

1. فقط از پاک کننده های ملایم پوست استفاده کنید

از پاک کننده های ملایم پوست استفاده کنید و فقط در جایی که نیاز دارید آنها را بزنید. آنها را با آب گرم (نه داغ بخار) کاملاً از روی پوست خود بشویید. این به محافظت از سرامیدهای گرانبها و سایر لیپیدها کمک می کند که بخش مهمی از سد اپیدرم پوست شما را تشکیل می دهند (معروف به لایه ضد آب شما!). پاک‌کننده‌های خشن در نهایت می‌توانند پروتئین کراتین را که یکی دیگر از عناصر کلیدی مانع پوست شماست، از بین ببرند.

بهترین صابون و پاک کننده صورت و بدن شما:

به اندازه ای که فکر می کنید به شستشو با صابون نیاز ندارید! از پاک کننده صابون خود فقط برای کف کردن قسمت هایی از پوست خود استفاده کنید که کثیف هستند یا غدد بوی بد بدن دارند. این شامل زیر بغل، کشاله ران، باسن و پاهای شما می شود. اگر پوست چرب دارید، باید برای نواحی چرب پشت کمر، گردن و سینه خود نیز از پاک کننده استفاده کنید.

بهترین پاک کننده صورت:

از ملایم ترین پاک کننده برای پاک کردن صورت، استفاده کنید. مراقب احساس سفت و خشکی پوست خود پس از شستشو باشید. این احساس به این معنی است که شما مقدار زیادی از روغن های طبیعی خود را از بین برده اید و در واقع پوست خود را تحریک کرده اید.

بهترین پاک کننده و صابون برای دستان شما:

با توجه به اینکه دست های خود را در یک روز زیاد می شویید، اکیداً توصیه می کنم که یک صابون کف کننده بدون عطر و ملایم که به راحتی قابل شستشو است را در نزدیکی سینک خود نگه دارید.

نکته دیگر این است که پاک کننده دست را فقط روی کف دست خود بمالید. پوست پشت دست شما به ندرت وارد میکروب ها و کثیفی می شود و بسیار حساس تر و مستعد خشکی است. همچنین، مراقب باشید که تمام پاک کننده را از بین انگشتان خود که اغلب ترک خوردن پوست دست از آنجا شروع می شود، بشویید.

2. فقط از محصولات مراقبت از پوست ضد حساسیت استفاده کنید.

پوست شما بیشتر مستعد واکنش به مواد شیمیایی است که معمولاً عبارت‌اند از:

 • عطرها، از جمله عطرهای طبیعی
 • نگهدارنده های سخت مورد استفاده در محصولات مراقبت از پوست، به ویژه محصولات مراقبت از مو
 • ترکیبات ضد پیری مانند اسید گلیکولیک، ویتامین C یا رتینوئیدها
 • ترکیبات درمان کننده آکنه مانند اسید سالیسیلیک و بنزوئیل پراکسید

برخی از ترکیبات ضد آفتاب (به یاد داشته باشید که ترکیبات شیمیایی ضد آفتاب می توانند تحریک کننده باشند. از محصولات اکسید روی معدنی و دی اکسید تیتانیوم استفاده کنید، آنها بهترین محافظت را از پوست ارائه می دهند، غیر تحریک کننده هستند و ضد آفتاب هایی هستند که متخصصان پوست برای پوست های حساس توصیه می کنند).

نکته نهایی برای مراقبت از پوست سالم:

از محصولات ایمن و فقط از محصولات ملایم و ضد حساسیت برای اکثر نیازهای مراقبت از پوست خود استفاده کنید.

وقتی می خواهید محصولات یا مواد محرک بالقوه را در برنامه مراقبت از پوست خود قرار دهید، نگران نباشید. این بدان معنا نیست که نمی توانید از آنها استفاده کنید. این فقط به این معنی است که هنگام استفاده از آنها باید به خوبی از پوست خود مراقبت کنید.

نکته نهایی برای مراقبت از پوست سالم
نکته نهایی برای مراقبت از پوست سالم

این شامل برخی از موثرترین و محبوب‌ترین محصولات مراقبت از آکنه و جلوگیری از روند پیری است. به عنوان مثال می توان به اسید گلیکولیک (AHA)، رتینوئیدها (رتینول و ترتینوئین نسخه ای)، اسید سالیسیلیک (BHA) و بنزوئیل پراکسید اشاره کرد.

آیا می توانم از محصولات اسید گلیکولیک، رتینول یا آکنه استفاده کنم؟

بله، اما شما باید فقط با استفاده از یک پاک کننده واقعا ملایم و استفاده مجدانه از یک مرطوب کننده خوب پس از شستشو برای ایجاد یک سد قوی تر پوست، با تحریک مقابله کنید.

برای مراقبت از صورت، این به معنای استفاده از محصولاتی مانند پاک کننده صورت بسیار ملایم و کرم مرطوب کننده صورت روزانه است.

برای مراقبت از پوست بدن، این به معنای استفاده از محصولاتی است که ملایم و آبرسان هستند، مانند بهترین صابون نواری طبیعی و لوسیون طبیعی صورت، دست و بدن.

3. حمام کنید و پوست خود را به روشی آبرسان بشویید

حمام یا دوش شما این پتانسیل را دارد که پوست شما را هیدراته یا خشک کند. برای اینکه خود را از نظر درمانی در حمام آبرسانی کنید، روغن های طبیعی پوست خود را با آب داغ پاک نشویید (به یاد داشته باشید که آب داغ ظروف چرب را بهتر از آب گرم تمیز می کند این بدان معناست که چربی پوست شما با آب داغ به کلی از بین می‌رود).

فقط از صابون ها و پاک کننده های ملایم روی پوست خود استفاده کنید و مطمئن شوید که همیشه پوست را کاملاً بشویید و اثری از صابون باقی نماند.

همچنین، آنها را فقط در صورت نیاز استفاده کنید، به این معنی که در قسمت‌هایی از پوستتان که بوی بدن تولید می‌کنند و مناطق چرب یا کثیف همانطور که در بالا ذکر کردم.

4. همیشه بعد از شستن، یک مرطوب کننده را به پوست خود بمالید.

شما باید “در عرض سه دقیقه ” پس از خشک کردن پوست خود از یک مرطوب کننده استفاده کنید. از مرطوب‌کننده‌های ضد حساسیت با لیپیدهای غنی (روغن‌ها، سرامیدها) و ترکیبات مرطوب‌کننده متصل‌کننده به آب (اسید هیالورونیک، گلیسیرین، سدیم PCA) استفاده کنید که عمیقاً در پوست شما نفوذ می‌کند.

همانطور که قبلاً اشاره شد، از آنجایی که دست های خود را اغلب در طول روز می شویید، باید در کنار هر سینک یک مرطوب کننده دست داشته باشید تا بتوانید چندین بار در طول روز خود را مرطوب کنید.

بعد از هر دوش گرفتن از کرم یا لوسیون بدن استفاده کنید. محصولی با آبرسانی غنی و بدون عطر انتخاب کنید.

مرطوب کننده برای لب ها

روزانه لب های خود را با یک بالم لب ضد حساسیت بپوشانید. آیا می دانستید که « استفاده مکرر از بالم لب» یک مشکل است زیرا بسیاری از بالم لب ها حاوی موادی هستند که در واقع باعث تحریک پوست حساس لب می شوند.

دکتر سارا لطفی

دكتر سارا لطفى متخصص پوست، مو، زيبايى و ليزر و عضو انجمن متخصصين پوست ايران در سال ٩٠ بعد از گذراندن ٤ سال دوره دستيارى در دانشگاه علوم پزشكى شهيد بهشتى تهران با نمره ممتاز و كسب رتبه اول بورد شفاهى فارغ التحصيل شده و موفق به اخذ مدرك بورد تخصصى پوست، مو و ليزر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *