۶ دقیقه
کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی

آنچه می خوانید...

کربوکسی نام علمی گاز دی اکسید کربن ( CO2) بوده و در کربوکسی تراپی از تزریق گاز C02 به منظور ایجاد جوانسازی، کاستن ازچروک ها، کاستن از ترک های پوستی و کاهش سلول های چربی یا سلولیت ها استفاده می شود. این درمان برای شرایط یاد شده توسط سازمان غذایی و دارویی آمریکا ( F.D.A) تاییدیه دارد. تاریخچه این درمان به 70 سال قبل می گردد. برای اولین باردرفرانسه برای گرفتگی عروقی (رگ ها) استفاده شد. برای زیبایی درایتالیا درسال 2000 ازآن بهره گرفتند. درحال حاضر به طور گسترده ای درآمریکای شمالی و جنوبی و اروپا برای زیبایی استفاده می شود.

به عبارتی دیگر کربوکسی یک روش درمانی است که در بخش هایی از بدن می تواند به تنهایی اثربخشی بالایی داشته باشد و در بسیاری از مواقع می تواند به عنوان روش کمکی در درمان موثر باشد.

مکانیسم اثر کربوکسی تراپی

به طور کلی وجود گاز C02 در هر بافتی باعث تحریک افزایش جریان خون، ایجاد مویرگ های جدید و افزایش بازسازی و تولید بیشتر تارهای کلاژن والاستین درهمان محل می شود. برخی از اثرات آن مثلاً بر بیماری پسوریازیس هنوز ناشناخته بوده و ممکن است با گذشت زمان مکانیسم های سلولی و مولکولی این درمان بیشتر آشکار شود. پس از تزریق دربافت چربی ابتدا با ایجاد آسیب ناشی ازفشار و ضربه، سلول های چربی را شکننده کرده سپس با افزایش جریان خون در رگ ها، باعث افزایش اکسیژن در محل و دفع بهتر چربی می شود. البته این گاز برای سلول های چربی مستقیما سمی و کشنده بوده و باعث تخریب آنها می شود.

به طور کلی مکانیسم اثر کربوکسی به این صورت است که در ناحیه ای که گاز co2 وارد می شود تولید اکسیژن و عروق خونی افزایش پیدا کرده و امکان تغییر شکل گلبول های قرمز خون فراهم می شود. از این رو در هر ناحیه ای که اکسیژن رسانی، ساخت کلاژن افزایش پیدا کند اثر درمانی نیز افزایش پیدا می کند.

مزایای کربوکسی تراپی

از بین بردن چربی های موضعی با کربوکسی تراپی

در بافت هایی از بدن که دارای چربی تجمع یافته ای است اکسیژن رسانی بسیار کم می باشد در نتیجه چربی ها بی آب شده و دیرتر نسبت به فرآیند های درمانی پاسخ می دهند. در روش کربوکسی تراپی گاز  Co2 داخل بافت چربی تزریق می شود و التهابی که در آن قسمت ایجاد می شود موجب از بین رفتن سلول های چربی مجاور آن ناحیه می شود.

چه نواحی از بدن تحت درمان کربوکسی تراپی قرار می گیرند؟

برای درمان چربی های موضعی با استفاده از کربوکسی تراپی معمولا چربی های تجمع یافته در ناحیه غبغب، بازو، پهلوها، سلولیت های اطراف ران، شکم، در افرادی که لیپوماتیک انجام دادند اما تکه های چربی زیر پوست آنها باقی مانده به صورت تکمیلی از کربوکسی تراپی استفاده می شود. نکته بسیار مهم در مورد کربوکسی تراپی این است که هیچ شلی و افتادگی پوست به دلیل کلاژن سازی پس از درمان با کربوکسی تراپی اتفاق نمی افتد.

تاثیر کربوکسی تراپی برای درمان کبودی زیر چشم چگونه است ؟

یکی از علل عمده سیاهی زیر چشم احتقان خون مویرگی است. شبکه مویرگی در پلک پایین می تواند به دلایل مختلف پر خون شود. به طور معمول، اشک از پلک ها به داخل بینی تخلیه می شود، اما اگر بنا به دلایلی از قبیل انسداد به علت احتقان مزمن بینی، آلرژی فصلی، شکستگی قبلی بینی، یا انحراف تیغه بینی تخلیه اشک به خوبی عمل نکند، و سرعت جریان خون در پلک پایین کند شده و اکسیژن رسانی مختل می شود و نهایتا رنگ کبود در این ناحیه ایجاد می شود.. کربوکسی تراپی موجب بهبود شبکه مویرگی پلک پایین شده و به علاوه با افزایش لایه کلاژن پوست را جوان تر می نماید. با تزریق مقدار کمی از گاز دی اکسید کربن به مناطق آسیب دیده، جریان خون افزایش یافته و شبکه مویرگی تقویت شده و گردش خون برای زمان طولانی در موضع افزایش می یابد. در نهایت رنگ تیره زیر چشم تیدیل به صورتی شده که تاثیر آن تا 6 ماه می ماند.

تاثیر کربوکسی تراپی بر روی استرچ مارک چگونه است ؟

استرچ مارگ به دلیل کش آمدن پوست و پاره شدن کلاژن پوستی ایجاد می شود. کربوکسی تراپی موجب تشکیل کلاژن های جدید شده و با بهبود ماتریکس قوام پوست افزایش یافته و ظاهر پوست طبیعی می شود.

کربوکسی تراپی
کربوکسی تراپی

تاثیر کربوکسی تراپی بر روی آلوپسی چگونه است؟

شرایطی که باعث کاهش گردش خون ایجاد می شود شرایطی است که می تواند با این روش درمان شود. بنابراین کربوکسی تراپی برای آرتریت حاد، اختلال در نعوظ، روماتولوژی و سندرم raynauds نیز کاربرد دارد.

کربوکسی بیشتر برای آقایان استفاده می شود یا خانم ها؟

هم خانم ها و هم آقایان می توانند از کربوکسی تراپی استفاده کنند. اما آقایان بیشتر برای درمان ریزش موهای خود برای انجام کربوکسی تراپی به پزشک مراجعه می کنند. در واقع کربوکسی یکی از روش های کامبینیشن تراپی در درمان ریزش موهایی است که مقاوم به درمان می باشند.

کربوکسی تراپی در چه سنی انجام می شود؟

در مورد کربوکسی تراپی هیچ محدودیت جنسی و سنی وجود ندارد. این روش از سنین پایین تا سنین بالاتر قابل انجام است. البته نکته ای که این میان مطرح می شود این است که هر چه سن بالاتر می رود پاسخ دهی بدن نسبت به این روش کمتر می شود در نتیجه نتایج دریافت شده در سن 60 سالگی بسیار کمتر از نتایج بدست آمده در سنین بین 30 تا 50 سال می باشد.

چند جلسه کربوکسی تراپی لازم است؟

تعداد جلسات متفاوت و با نوع درمان متفاوت است . برای کاهش چربی موضعی به طور معمول 8 تا 10 جلسه نیاز است. فاصله بین جلسات هر یک یا دو هفته می باشد. به منظور تثبیت نتایج درمانی برای چند سال، سالی یک نوبت درمان تکرار می شود. برای درمان سلولیت 6 تا 10 جلسه به فاصله یک تا دو هفته درمان انجام می شود. همراهی با ماساژ و کاپینگ گرم به درمان این ضایعات کمک بیشتری می نماید. برای درمان استرچ مارک و چین و چروک پوست 4 تا 6 جلسه مورد احتیاج است که به فاصله یک هفته انجام می شود.

مدت زمان هر جلسه کربوکسی تراپی چقدر می باشد؟

به طور متوسط هر جلسه بین 15 تا 30 دقیقه طول می کشد.

قیمت کربوکسی تراپی چقدر است؟

هزینه کربوکسی در کلینیک های مختلف به صورت جلسه ای محاسبه می شود و به نسبت سایر روش های مشابه هزینه مناسب تری دارد.

آیا گاز دی اکسید کربن سمی است؟

گاز دی اکسید کربن غیر سمی است. دی اکسید کربن به طور طبیعی توسط سلول های بدن ما هر روز تولید می شود. این گازمحصول متابولیسم طبیعی است و وارد خون شده و از طریق ریه ها دفع می شود بنابراین برای بدن غیر سمی می باشد.

عوارض کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی یک روش کاملا ایمن و بی عارضه می باشد ممکن است بعد از کربوکسی تراپی کبودی و تورم مختصری در ناحیه مورد نظر مشاهده شود که به مرور زمان از این کبودی ها و تورمات کاسته می شود و جای نگرانی ندارد . برای اطلاع دقیق از عوارض کربوکسی تراپی می توانید این مقاله را مطالعه نمائید.

دکتر سارا لطفی

دكتر سارا لطفى متخصص پوست، مو، زيبايى و ليزر و عضو انجمن متخصصين پوست ايران در سال ٩٠ بعد از گذراندن ٤ سال دوره دستيارى در دانشگاه علوم پزشكى شهيد بهشتى تهران با نمره ممتاز و كسب رتبه اول بورد شفاهى فارغ التحصيل شده و موفق به اخذ مدرك بورد تخصصى پوست، مو و ليزر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *