دکتر سارا لطفی » متفرقه » 5 آسیبی که استرس به پوست شما وارد می‌کند!
۱۲ دقیقه
5 آسیبی که استرس به پوست شما وارد می‌کند

5 آسیبی که استرس به پوست شما وارد می‌کند!

آنچه می خوانید...

استرس چگونه روی پوست شما تأثیر می گذارد؟ استرس – این کلمه به تنهایی می تواند باعث واکنش شدید پوست شود. همه ما در زندگی خود با استرس دست و پنجه نرم کرده ایم. برخی از ما حتی روزانه به طور مزمن با آن دست و پنجه نرم می کنیم. استرس می تواند اثرات منفی بر سلامت شما داشته باشد؛ از جمله مشکلات پوستی. این به نوبه خود بر میزان استرس می افزاید و یک چرخه معیوب است. وقتی استرس روی پوست شما پخش می شود، بلافاصله آن را می بینید و احساس می کنید.

مثال آسان از این مورد استرس و آکنه است. بنابراین بسیاری از ما حتی نمی‌توانیم تعداد دفعاتی را که بعد از روزهای پر استرس یا شب‌های بی‌خوابی داشته ایم و نتیجه آن آکنه است را روی صورت‌مان، شمارش کنیم. آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا استرس باعث ایجاد مشکلات سلامتی از جمله مشکلات پوستی می شود؟ در این مقاله قصد داریم به استرس، استرس مزمن و مشکلات پوستی بپردازیم.

استرس مزمن چیست؟

ابتدا، قبل از اینکه بفهمید استرس چگونه می تواند بر پوست شما تأثیر بگذارد، باید مراحل استرس از جمله استرس مزمن را بدانید. استرس همیشه بد نیست. در واقع استرس به عنوان یک مکانیسم تطبیقی ​​برای آسیب طراحی شده است. همانطور که هانس سلی، متخصص غدد درون ریز مشهور، در سال 1946 نشان داد، پاسخ بدن ما به محرک های “استرس” فرآیندی 3 مرحله ای است که او آن را “سندرم سازگاری عمومی” نامید.

3 مرحله استرس:

مرحله 1، مرحله هشداراین واکنش اولیه ای است که به مغز شما سیگنال می دهد که دفاع خود را آماده کند، مانند پاسخ “جنگ یا گریز” که توسط آدرنالین تحریک می شود.
مرحله 2، مرحله مقاومت یا سازگاریدر اینجا دفاع شما به طور کامل فعال می شود و چندین هورمون از جمله کورتیزول (معروف به هورمون استرس) برای ادامه مبارزه آزاد می شود.
مرحله 3، مرحله خستگیدر مرحله 3، تجمع استرس و هورمون ها به اوج بار می رسد که بدن دیگر نمی تواند تحمل کند یا آن را جبران کند. نتیجه آن اختلال در هموستاز بدن یا شروع بیماری است. این زمانی است که استرس مزمن رخ می دهد.

همه با افزایش ضربان قلب در مرحله هشدار استرس فوری آشنا هستند. آگاهی از مرحله سازگاری و مرحله فرسودگی استرس مزمن بسیار دشوارتر است. این زمانی است که آسیب داخلی ناشی از استرس مزمن، به ویژه در پاسخ های التهابی و ایمنی ما اتفاق می افتد. درک این موضوع پیچیده است، اما استرس مزمن منجر به اختلال در سیستم ایمنی بدن ما می شود و این به نوبه خود می تواند باعث التهاب مزمن یا آزاد شدن بلوک های ساختمانی مهم در بدن به نام سیتوکین های پیش التهابی شود. همچنین منجر به تغییرات هورمونی می شود که التهاب را تحریک می کند و مشکلات پوستی را تحریک می کند.

استرس مزمن منجر به بی نظمی پاسخ های التهابی و ایمنی ما می شود و این منجر به مشکلات سلامتی می شود.

تاثیر استرس مزمن بر قلب، سیستم گوارش و سایر سیستم‌های بدن بسیار زیاد است؛ از جمله مشکلات پوست و آکنه!

پوست بزرگترین عضو بدن ما است که به راحتی برای ما قابل مشاهده است و مانع اصلی ما در برابر بسیاری از میکروب ها است. هنگامی که سد پوستی در معرض خطر قرار می گیرد، منجر به مشکلات پوستی می شود و به طور بالقوه بدن ما را در برابر بسیاری از عفونت ها باز می کند.

استرس مزمن یکپارچگی سد پوستی و تعادل سیستم ایمنی را به خطر می اندازد و این می تواند منجر به برخی از شایع ترین مشکلات پوستی شود: اگزما و پسوریازیس، آکنه، روزاسه و درماتیت سبورئیک، نورودرماتیت، به طور کلی پوست کدر که فاقد روشنایی و ظاهری شاداب است. اگر این مشکلات برای شما یا کسی که دوستش دارید، مهم است که بدانید چگونه در هنگام بروز استرس مزمن این شرایط پوستی را ترمیم و از آن پیشگیری کنید.

5 موردی که استرس روی پوست شما تأثیر می گذارد

1. آکنه

آکنه به دلیل عود کردن زمانی که در میانه یک دوره استرس زا در زندگی خود هستید، “مشهور” است. این فشارسنج استرس برای بسیاری از افراد است.

استرس چگونه باعث به وجود آمدن آکنه می شود؟

هورمون کورتیزول که در هنگام استرس ترشح می شود باعث افزایش تولید چربی پوست می شود.

اختلال در سیستم ایمنی توانایی پوست را برای مبارزه موثر با باکتری های روی پوست شما مختل می کند و واکنش التهابی شدیدتری به میکروب های مرتبط با آکنه ایجاد می کند.

زمانی که تحت استرس مزمن هستید، خوب است که به پوست خود کمک کنید تا با میکروب ها مبارزه کند. به عبارت دیگر، شناسایی ارگانیسم مقصر در انتخاب محصولات آکنه مناسب مفید است.

استرس عامل به وجود آمدن آکنه
استرس عامل به وجود آمدن آکنه

استفاده از یک پاک کننده با عامل ضد باکتری یا ضد مخمر پوست، ساده ترین راه برای مقابله با آکنه ناشی از استرس است.

حتی بهتر است یک پاک کننده منافذ را با بنزوئیل پراکسید و مرطوب کننده مناسب ترکیب کنید. این برای تمیز نگه داشتن منافذ، کمک به حذف چربی اضافی و جلوگیری از باکتری های عامل آکنه مفید است. این درمان آکنه توسط متخصص پوست است – یک اسید سالیسیلیک کامل 2٪ دارویی برای پاک کردن جوش های سرسیاه و منافذ مسدود شده، بهترین فرمولاسیون دارویی بنزوئیل پراکسید برای از بین بردن سریع باکتری های ایجاد کننده آکنه، 10٪ اسید گلیکولیک برای روشن کردن پوست تیره و تحت فشار.

2. اگزما و پسوریازیس

اگزما کلمه ای است که یک نوع واکنش پوستی را توصیف می کند، خود یک تشخیص یا بیماری خاص پوستی نیست. اگزما انواع مختلفی دارد که در مقاله ای که در مورد اگزما در اینجا نوشتم توضیح دادم.

در میان علل مختلف واکنش پوستی «نوع اگزما»، استرس اغلب باعث ایجاد بثورات خارش دار معمولی و بدتر شدن خارش می شود که به نوبه خود منجر به خاراندن و به طور بالقوه زخم و عفونت پوست می شود.

مشابه آکنه، اختلال در سیستم ایمنی، فرصت هایی را برای باکتری هایی که به طور طبیعی روی بدن ما زندگی می کنند، مانند استاف اورئوس، فراهم می کند تا به طور ناگهانی باعث مشکلات پوستی مانند بدتر شدن اگزما یا ضایعات عفونی اگزما شوند.

پسوریازیس یک مشکل پوستی بسیار خاص است. اغلب ارثی است و می تواند با سایر مشکلات سلامتی مانند بیماری قلبی همراه باشد. همچنین شامل بثورات پوستی قرمز، خارش، خاراندن و زخم احتمالی پوست است.

بیشتر بخوانید: درمان پسوریازیس

به منظور آرام کردن التهاب اگزما و یا پسوریازیس، بازیابی و حمایت از یک سد پوستی سالم مهم است. یک مرطوب کننده ضد حساسیت و طبیعی بهترین راه است. توصیه می کنم بعد از یک حمام یا دوش آب گرم یا ولرم روزانه از یک مرطوب کننده غنی پوست استفاده کنید. من محصولات ضد حساسیت مانند لوسیون طبیعی صورت و بدن را توصیه می کنم که حاوی مخلوطی از روغن های طبیعی از جمله روغن نارگیل در فرمولاسیون ضد حساسیت است.

3. روزاسه

روزاسه یکی دیگر از بیماری های پوستی است که در اثر استرس ایجاد می شود. روزاسه اغلب با درماتیت سبورئیک صورت همپوشانی دارد. بیماران متوجه می شوند که هر دو مشکل پوست صورت در زمان استرس تحریک می شوند.

پوست های مستعد روزاسه و درماتیت سبورئیک به دلیل داشتن یک سد پوستی در معرض خطر بسیار حساس هستند. روزاسه، اغلب تقریباً به همه چیز واکنش التهابی شدیدی دارد! این شامل محصولات مراقبت از پوست است که پوست ملتهب را تحریک می کند.

4. نورودرماتیت

نورودرماتیت یک خارش غیر قابل توضیح در یک ناحیه خاص از پوست است که در اثر خاراندن مکرر به لکه های پوسته پوسته ضخیم تبدیل می شود. اگرچه علت دقیق آن ناشناخته است، استرس یکی از محرک های این بیماری است. بهترین راه برای جلوگیری از التهاب بیشتر ناحیه این است که ناحیه خارش دار را نخارانید. با این حال، خارش می تواند خواب یا تمرکز در محل کار را مختل کند، بنابراین ممکن است مبارزه با میل به خاراندن دشوار باشد.

بیماری پوستی نورودرماتیت
بیماری پوستی نورودرماتیت

با آبرسانی مناسب ناحیه با مرطوب کننده های ضد حساسیت، مانند لوسیون طبیعی که در بخش اگزما مورد بحث قرار گرفت، مقداری از خارش نورودرماتیت را تسکین دهید. این به بهبود سطح آسیب دیده پوست کمک می کند. همچنین به کاهش خارش کمک می کند. همچنین به جای خاراندن، یک کیسه یخ یا حوله خنک آغشته به آب را روی پوست خارش دار بمالید. این به محافظت از پوست در برابر عفونت کمک می کند، بهتر است برای تعیین علت دقیق درماتیت با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما ممکن است کرم های کورتیکواستروئیدی یا سایر داروها را تجویز کند که به توقف “احساس خارش” کمک می کند.

5. کاهش جریان خون

استرس مزمن منجر به کاهش کلی جریان خون می شود زیرا بدن خون را به عنوان یک مکانیسم بقا به اندام های ضروری هدایت می کند. علاوه بر این، پاسخ استرس شامل باریک شدن رگ‌های خونی برای افزایش فشار خون و در نهایت افزایش ضربان قلب و کاهش بیشتر جریان خون است.

هنگامی که جریان خون در پوست ما کاهش می یابد، تبادل مواد مغذی و مواد زائد نیز کاهش می یابد و باعث می شود پوست شما رنگ پریده، فرورفته و یا حتی در برخی مناطق تیره به نظر برسد. ناحیه زیر چشم شما چشمگیرترین اثرات را به صورت سیاهی دور چشم نشان می دهد.

و این پایان ماجراجویی بین استرس و پوست شما نیست…

استرس می تواند باعث مشکلات پوستی شود و همچنین بسیاری از مشکلات پوستی موجود را بدتر می کند.

نویسندگان یک مقاله مروری علمی دقیق از آلمان به این نتیجه رسیدند که «شواهد فزاینده‌ای وجود دارد که استرس به معنای استرس روانی اجتماعی، توانایی پوست را – از طریق تغییرات عصبی غدد درون‌ریز و سیستم ایمنی – برای پاسخ به چالش‌های محیطی تغییر می‌دهد. به خصوص در صورت آسیب پوستی، به عنوان مثال به دلیل یک بیماری مزمن مانند درماتیت آتوپیک، تشدید سریعتر و شدیدتر بیماری پوستی تحت فشارهای روانی اجتماعی وجود دارد. بنابراین واضح به نظر می رسد: هر چیزی که استرس را کاهش دهد باید التهاب را نیز کاهش دهد. این احتمالاً در ایجاد تومورهای پوستی نیز نقش دارد.”

استرس می تواند باعث مشکلات پوستی شود
استرس می تواند باعث مشکلات پوستی شود

مشکلات پوستی باعث استرس می شود. همچنین در طول سال ها مشاهده شده است که وقتی بیماران تحت استرس هستند، مشکلات پوستی آنها بسیار بدتر می شود. حتی بیمارانی را هستند که پوستشان در طی چندین سال، زمانی که تحت استرس شدید زندگی بودند، انبوهی از سرطان‌های پوست سلول‌های بازال را تشکیل می‌داد. هنگامی که استرس از بین رفت، پوست آن ها از تشکیل سرطان سلول های بازال متوقف شد.

کاهش استرس می تواند به بهبود مشکلات پوستی کمک کند.

اکنون که محققان در حال کار بر روی مسیرهای ایمونولوژیک عصبی غدد درون ریز برای مشکلات پوستی هستند، می دانیم که کاهش استرس جزء مهمی برای بهبود آنها است. چه مشکل اگزما، روزاسه، پسوریازیس، آکنه، کهیر و حتی سرطان پوست باشد، وضعیت ایمنی عصبی غدد درون ریز فیزیولوژی کلی شما تحت تاثیر استرس قرار می گیرد – و پوست شما نیز همینطور. استرس، چه حاد و چه مزمن، وضعیت تعادل ایمنی بدن شما را تغییر می دهد و بر مشکلات پوستی شما تأثیر می گذارد.

چگونه می توانید استرس خود را برای کمک به مشکل پوست خود کاهش دهید؟

نشان داده شده است که ذهن آگاهی به کاهش استرس و بهبود مشکل پوستی شما کمک می کند.

درماتولوژی در واقع اولین ناحیه ای بود که تاثیر تمرکز حواس را نشان داد… زیرا پوست به عنوان اندامی در نظر گرفته می شود که به محرک های عاطفی و تاثیرات روانی پاسخ می دهد.

به‌جای اینکه یک درمان برای رهایی از یک بیماری پوستی آزاردهنده و ناخوشایند باشد. ذهن آگاهی با استفاده از این درمان، دیدگاهی برای دلسوز بودن به خود به ارمغان می آورد.

اشکال درمانی مبتنی بر آگاهی ذهن و همچنین کاهش استرس وجود دارد. نوارها و کتاب های آگاهی ذهن وجود دارد. آگاهی ذهن به شما کمک می کند استرس را با واکنش کمتری مدیریت کنید.

آگاهی ذهن جای مراقبت های پزشکی را نمی گیرد، بلکه به آن کمک می کند.

ابزارهای آگاهی ذهن در طول درمان سرطان سینه همراه با شیمی درمانی و جراحی استفاده می‌شود و تعدیل استرس به بهبود فیزیولوژی کمک کرد.

ترکیب مراقبت با توصیه سبک زندگی در حال حاضر در پوست رایج تر است.

ارزش درمان بیماری های پوستی را به طور جامع، با مراقبت های پزشکی سنتی و آنچه که اکنون مراقبت یکپارچه نامیده می شود، است. این شامل تمرکز حواس، توصیه های رژیم غذایی و ورزش و کاهش استرس از جمله موارد دیگر است. بیماران مراقبت های پوستی خود را دریافت می کنند و پزشکان در مورد زندگی، استرس و رژیم غذایی آنها و اینکه چگونه می توانند از آنها برای کمک به بهبود بیماران استفاده کنند صحبت می کنند.

به ترکیب استرس و مشکلات پوستی با 3 مرحله کلیدی می پردازیم:

مرحله1یک روتین مراقبت کامل از پوست ایجاد کنید تا مشکل پوستی خاص را از بیرون به داخل برطرف کنید.
این به تنظیم پوست برای بهبودی کمک می کند. روتین مراقبت کامل از پوست، برنامه ای است که به طور کلی عمل می کند تا همه چیزهایی را که پوست برای بازگرداندن تعادل به آن نیاز دارد، فراهم کند. پزشکان به‌طور خاص توصیه‌های پاکسازی پوست، محصولات اصلاح و درمان، مرطوب‌کننده‌ها را برای محافظت از سد پوستی و ضدآفتاب‌ها برای جلوگیری از اشعه‌های فرابنفش شناخته شده برای کاهش ایمنی پوست را توصیه می‌کنند.
مرحله2فقط در صورتی از این ها استفاده می شود که برای درمان مشکل پوستی مانند کرم های کورتیزون، آنتی بیوتیک برای عفونت های پوستی، آنتی هیستامین ها برای خارش شدید و غیره مورد نیاز باشد.
مرحله3حمایت از تغییرات سبک زندگی برای کاهش فیزیولوژی التهابی کلی بدن.
اینها شامل توصیه یک رژیم غذایی کم التهاب، خواب منظم، ورزش منظم متناسب با سطح تناسب اندام، و کاهش استرس مانند تمرین تمرکز حواس است.
همچنین حضور در طبیعت تا آنجا که ممکن است می تواند کمک کننده باشد.

دکتر سارا لطفی

دكتر سارا لطفى متخصص پوست، مو، زيبايى و ليزر و عضو انجمن متخصصين پوست ايران در سال ٩٠ بعد از گذراندن ٤ سال دوره دستيارى در دانشگاه علوم پزشكى شهيد بهشتى تهران با نمره ممتاز و كسب رتبه اول بورد شفاهى فارغ التحصيل شده و موفق به اخذ مدرك بورد تخصصى پوست، مو و ليزر شده است.

2 پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *