دکتر سارا لطفی » لیزر مو زائد » شیو کردن بعد از لیزر؛ بهترین زمان برای انجام آن
۵ دقیقه
شیو کردن بعد از لیزر

شیو کردن بعد از لیزر؛ بهترین زمان برای انجام آن

آنچه می خوانید...

شیو کردن بعد از لیزر یکی از سوالات مهم افرادی که است که قصد انجام این روش را دارند. یکی از تصورات اشتباهی که در مورد این روش وجود دارد این است که یک جلسه لیزر، موهای زائد را برای همیشه از بین می‌برد و دیگر نیازی به شیو کردن نیست.

در صورتی جهت دست یابی به این هدف باید چندین دوره‌ی درمان انجام شود. هرچند که تعداد و ضخامت موها به تدریج کاهش می‌یابد، اما در فاصله‌ی زمانی بین دو جلسه لیزر، موهای زائد همچنان رشد می‌کنند بنابراین لازم است شیو کردن تا زمانی که رشد موها به طور کامل متوقف شود ادامه داشته باشد. در ادامه‌ی این مقاله نکاتی در مورد زمان بندی شیو کردن بعد از لیزر ارائه می‌دهیم.

زمان شیو کردن بعد از لیزر

بهترین زمان شیو کردن بعد لیزر چه زمانی است؟

مهمترین نکته‌ای که در مورد زمان مناسب برای شیو کردن بعد از لیزر باید بدانید این است که فاصله‌ی زمانی بین هر جلسه‌ی لیزر و شیو کردن را رعایت نمائید.

میزان رویش مو و حساسیت پوست در بدن هر فردی متفاوت است. جهت انتخاب زمان مناسب برای شیو کردن باید چند روز پس از جلسه لیزر درمانی، پوست ناحیه‌ی لیزر شده را لمس نمائید. اگر با لمس کردن دچار حساسیت و ناراحتی نشدید می‌توانید ناحیه مورد نظر را شیو نمائید. شیو کردن بعد از لیزر به صورت زودهنگام باعث تحریک پوست می‌شود.

با توجه به مواردی که بیان شد متخصصین توصیه می‌نمایند حداقل فاصله‌ی زمانی بین هر جلسه‌ی لیزر موهای زائد و شیو کردن سه الی چهار روز باشد.

به طور کلی چند روز پس از لیزر ریزش موها شروع می‌شود. این موضوع طبیعی بوده و نشان دهنده‌ی این است که جلسه‌ی درمان موثر بوده است. موهایی که دچار ریزش می‌شوند همان موهایی هستند که طی جلسه‌ی لیزر آسیب دیده‌اند. به همین دلیل توصیه می‌شود پیش از شیو کردن ابتدا یک لایه برداری پوستی انجام دهید تا تمام موهای آسیب دیده از بین بروند و سپس شیو کردن را انجام دهید.

آیا شیو کردن بعد از لیزر موثرتر است یا انجام آن قبل از لیزر؟

شیو کردن پیش از هر جلسه لیزر موهای زائد یکی از نکات ضروری است که در افزایش اثربخشی هر جلسه‌ی درمان نقش موثری دارد و باید به آن دقت نمائید. مهمترین دلایل شیو کردن پیش از هر جلسه لیزر عبارت است از:

  • طول مو باید به اندازه‌ای باشد که فولیکول مو توسط اشعه‌های لیزر تحت هدف قرار بگیرند. حتی بهترین دستگاه‌های لیزر در صورتی که نتوانند روی فولیکول‌ها تاثیر داشته باشند، کارآیی ندارند.

در واقع اشعه‌های لیزر رنگدانه‌های موجود در هر فولیکول مو را هدف قرار می‌دهند تا آنها را از بین ببرند و از رشد آنها در آینده جلوگیری نمایند. شیو کردن موها پیش از جلسه‌ی لیزر باعث می‌شود موهای قابل مشاهده روی سطح پوست از بین بروند و اشعه‌ی لیزر دقیقاُ روی فولیکول‌ها مو که در قسمت زیرین واقع شده‌اند تمرکز داشته باشد. این موضوع باعث می‌شود که انرژی لیزر فقط توسط رنگدانه‌های موجود در فولیکول جذب شوند و میزان اثربخشی و دقت درمان را افزایش می‌دهد.

  • شیو کردن پیش از هر جلسه لیزر باعث می‌شود که پوست تمییز باشد و لیزر درمانی با سهولت بیشتری انجام شود.
  • شیو کردن پیش از لیزر موهای زائد منجر به کاهش حساسیت پوستی می‌شود. لیزر روی پوست شیو شده باعث می‌شود که جذب انرژی لیزر توسط موهای بلندتر کاهش بیابد. در نتیجه حساسیت و واکنش‌های پوستی کمتری ایجاد می‌شود.

توصیه می‌شود جهت دست یابی به نتایج موثر، شیو کردن 12 تا 24 ساعت پیش از شروع هر جلسه‌ی لیزر موهای زائد انجام شود.

بیشتر بخوانید: هزینه لیزر موهای زائد

شیو کردن بعد از لیزر عوارض دارد؟

عوارض شیو کردن بعد از لیزر

پس از لیزر، قرمز شدن و تورم فولیکول‌های مو امری طبیعی است که معمولاُ خفیف بوده و بعد از چند روز برطرف می‌شود. همچنین مقدار اندکی درد و یا سوختگی‌های خفیف پس از هر جلسه‌ی لیزر ممکن است ایجاد شود. تمام این موارد در کنار یکدیگر باعث حساس شدن پوست می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود به مدت 3 الی 4 روز از شیو کردن بعد از لیزر موهای زائد پرهیز نمائید. شیو کردن می‌تواند منجر به حساسیت پوست شده و میزان ناراحتی شما را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید: لیزر موهای زائد در مردان

نتیجه‌گیری

در این مقاله در مورد شیو کردن بعد از لیزر و پیش از آن صحبت کردیم. بهترین زمان شیو کردن پیش از هر جلسه‌ی لیزر موهای زائد 12 تا 24 ساعت پیش از شروع درمان است. همچنین بهترین زمان شیو کردن 3 الی 4 روز پس از پایان جلسه‌ی لیزر درمانی است.

فاصله‌ی زمانی که بین شیو کردن و هر جلسه‌ی لیزر ذکر کردیم برای اکثر افراد مناسب است اما با توجه به میزان حساسیت پوست و همچنین رویش موها ممکن است لازم باشد زمان شیو کردن را کمی تغییر دهید. در صورتی که پوست حساسی دارید می‌توانید در مورد فاصله‌ی زمانی مناسب بیان جلسات لیزر موهای زائد و شیو کردن از پزشک متخصص پوست و یا تکنسین لیزر اطلاعات لازم را کسب نمائید.

دکتر سارا لطفی

دكتر سارا لطفى متخصص پوست، مو، زيبايى و ليزر و عضو انجمن متخصصين پوست ايران در سال ٩٠ بعد از گذراندن ٤ سال دوره دستيارى در دانشگاه علوم پزشكى شهيد بهشتى تهران با نمره ممتاز و كسب رتبه اول بورد شفاهى فارغ التحصيل شده و موفق به اخذ مدرك بورد تخصصى پوست، مو و ليزر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *