دکتر سارا لطفی » لیزر مو زائد » عوارض لیزر موهای زائد، نکات مهم
۵ دقیقه
عوارض لیزر موهای زائد

عوارض لیزر موهای زائد، نکات مهم

آنچه می خوانید...

عوارض لیزر موهای زائد مهم‌ترین بخشی است که باید از آن آگاه باشید و برای جلوگیری از آن اقدامات لازم را انجام دهید. در سال‌های اخیر برای از بین بردن موهای زائد، لیزر موهای زائد در میان مردم بسیار محبوب شده است. باید بدانید که برای انجام این کار پزشک متخصص و باتجربه را انتخاب کنید تا بعد از لیزر دچار عوارض خطرناک لیزر موهای زائد نشوید. بهتر است قبل از انجام لیزر از عوارض لیزر و مراقبت‌های بعد از آن آگاه شوید.

مهمترین عوارض لیزر موهای زائد

بیشتر بخوانید: هزینه لیزر موهای زائد

مهم‌ترین عوارض لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد یکی روش‌ مناسب و محبوب برای از بین بردن موهای زائد است. اما باید توجه داشته باشید که عوارضی را به دنبال دارد که بسیار طبیعی است و اگر دستورات پزشک را رعایت کنید در مدت کوتاهی این عوارض از بین می‌رود. در ادامه با این عوارض آشنا می‌شوید.

درد، تورم و التهاب

در روش لیزر برای حذف موهای زائد، از انرژی لیزر برای نابود کردن پیاز مو و فولیکول‌های مو استفاده می‌شود. این کار باعث تخریب فولیکول‌ها و پیاز مو می‌شود که ممکن است باعث واکنش‌هایی مانند قرمزی و التهاب در ناحیه درمانی شود. این واکنش‌ها معمولاً به‌صورت موقتی و در مدت زمان کوتاهی پس از درمان کاهش می‌یابند. نواحی پوستی که تحت درمان قرار می‌گیرند، معمولاً ظاهری مشابه پوست تازه واکسن زده یا اپیلاسیون شده به خود می‌گیرند. برای کاهش این واکنش‌های پوستی، ممکن است از داروهای بی‌حسی موضعی استفاده شود. عوارض طبیعی لیزر موهای زائد شامل درد، قرمزی و التهاب هستند که با استفاده از کمپرس سرد و در صورت نیاز، مصرف پمادهای استروئیدی قابل کنترل است و باعث بهبود آن‌ها می‌شود.

تغییر رنگ پوست

پس از انجام لیزر، ایجاد تغییرات در رنگ پوست از جمله اثرات جانبی و طبیعی قابل مشاهده است. این تغییرات ممکن است ناشی از واکنش پوست به درمان باشد و در نتیجه، پوست می‌تواند کمی روشن‌تر یا تیره‌تر شود، که این موضوع به شرایط فرد بستگی دارد. افراد با پوست روشن‌تر بیشتر به تیره شدن رنگ پوست مبتلا می‌شوند، در حالی که افراد با پوست تیره‌تر ممکن است تغییرات روشنایی را در پوست خود داشته باشند.

ایجاد زخم روی پوست

یکی دیگر از عوارض لیزر موهای زائد، به وجود آمدن زخم و اسکار روی پوست است. البته این بستگی به پزشکی دارد که انتخاب می‌کنید. اگر پزشک شما تخصص کامل در این زمینه را نداشته باشد امکان دارد پوست شما آسیب ببیند. انتخاب پزشک متخصص و باتجربه برای انجام لیزر، خطر این عارضه را به حداقل می‌رساند. رعایت دستورات برای مراقبت‌های بعد از لیزر موهای زائد بسیار مهم است و برای جلوگیری از ایجاد زخم کمک می‌کند.

ضخیم شدن موهای کرکی

استفاده از لیزر برای حذف موهای زائد بدن برای موهای تیره و ضخیم موثرتر است و نتایج بهتری نسبت به موهای نازک دارد. باید بدانید که لیزر نمی‌تواند موهای کرکی را به طور کامل و دائمی از بین ببرد. استفاده از لیزر برای موهای کرکی ممکن است اثر منفی داشته باشد و باعث ضخیم‌تر شدن موها شود. اگر می‌خواهید موهای کرکی را از بین ببرید بهتر است یک جلسه مشاوره با پزشک یا متخصص لیزر را انجام دهید.

جلوگیری از عوارض لیزر موهای زائد

بیشتر بخوانید: لیزر موهای زائد در مردان

جلوگیری از عوارض لیزر موهای زائد

معمولا وقتی با پزشک متخصص خود یک جلسه مشاوره داشته باشید، پزشک شما در مورد تمام اقداماتی که قبل از انجام لیزر موهای زائد باید انجام دهید اطلاعات لازم را می‌دهد. شما با رعایت این کارها از عوارض لیزر موهای زائد تا حد زیادی جلوگیری می‌کنید و بعد از درمان نیز درد کمتری را حس می‌کنید. نکات جلوگیری از عوارض لیزر موهای زائد عبارت‌اند از:

·       چند روز قبل از لیزر سعی کنید در مقابل نور آفتاب قرار نگیرید.

·       یک هفته قبل از انجام لیزر از لایه بردار و مواد شیمیایی برای پوست استفاده نکنید.

·       مواد آرایشی روی صورت را با شوینده  بر پایه آب پاک کنید.

·       به هیچ عنوان برای پاک کردن مواد آرایشی از شوینده‌های حاوی الکل استفاده نکنید، زیرا چربی طبیعی پوست را از بین می‌برد و دچار عوارض بعد از لیزر موهای زائد می‌شوید.

·       ورزش سنگین نکنید تا ضربان قلب شما به حالت طبیعی باشد.

·       از داروهای رقیق کننده خون استفاده نکنید و یا اگر استفاده می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید.

نتیجه گیری

همان طور که گفته شد لیزر موهای زائد عوارضی را به دنبال دارد که این عوارض طبیعی بوده و بعد از مدت زمان کوتاهی از بین می‌رود. به هر حال، برای حداقل کردن این عوارض، بهتر است که لیزر توسط متخصص مجرب و در محیط‌های بهداشتی انجام شود و پس از عمل، دستورالعمل‌های بهبودی پوست را به دقت دنبال کنید.

سوالات متداول

1. آیا عوارض لیزر موهای زائد خطرناک است؟

اگر پزشک متخصص و مجربی را برای انجام لیزر انتخاب کنید عوارض خطرناک نخواهد بود و فقط عوارض طبیعی را پشت سر خواهید گذاشت.

2. آیا پاک کننده آرایشی دارای الکل در شدید شدن عوارض لیزر موهای زائد تاثیر گذار است؟

بله، شما نباید از شوینده‌های حاوی الکل برای پاک کردن آرایش استفاده کنید زیرا چربی طبیعی پوست را از بین می‌برد و ممکن است باعث ایجاد زخم بعد از انجام لیزر شود.

دکتر سارا لطفی

دكتر سارا لطفى متخصص پوست، مو، زيبايى و ليزر و عضو انجمن متخصصين پوست ايران در سال ٩٠ بعد از گذراندن ٤ سال دوره دستيارى در دانشگاه علوم پزشكى شهيد بهشتى تهران با نمره ممتاز و كسب رتبه اول بورد شفاهى فارغ التحصيل شده و موفق به اخذ مدرك بورد تخصصى پوست، مو و ليزر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *